یک مهاجم انتحاری صبح زود روز شنبه خودروی انباشته از مواد منفجره خود را به سمت یک پایگاه نیروهای دفاع افغانستان راند و جان دست کم هشت مامور امنیتی را گرفت. طالبان مسئولیت حمله را پذیرفته است.

عکس از آرشیو

حمله طالبان به پایگاه نیروهای دفاع افغانستان پیش از سحر روز شنبه ۳۰ ژانویه/ ۱۱ بهمن در ولایت ننگرهار صورت گرفت.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که گروهش این حمله را انجام داده است.

حمله انتحاری اخیر دو روز پس از آن رخ داد که پنتاگون طالبان را به عدم پایبندی به وعده‌های توافق سال گذشته با واشتنگتن متهم کرد.

والی ننگرهار در بیانیه‌ای اعلام کرد که هشت مامور امنیتی افغانستان پس از برخورد خودروی هاموی انباشته از مواد منفجره به پایگاه نظامی کشته شدند.

اجمل عمر، معاون شورای ولایتی ننگرهار نیز حمله را تایید کرد اما گفت که تعداد سربازان کشته شده ۱۵ نفر بوده و افزود که پنج نفر نیز زخمی شده‌اند.

نخستین بار نیست که مقامات افغانستان در خصوص تلفات ناشی از حملات طالبان آمارهای متفاوتی ارائه می‌دهند. برخی مقامات امنیتی و ارشد گرایش دارند که آمار تلفات را کمتر گزارش کنند. گویا، هدف کاهش ترس و دلهره عمومی از میزان نفوذ طالبان و تعداد تلفاتی است که حملات گروه بر جای می‌گذارد.

طالبان علاوه بر این حمله تاکنون مسئولیت چند حمله خونبار علیه نیروهای دولتی در ننگرهار را پذیرفته است.

دفتر والی ننگرهار گفت که نیروهای امنیتی یک خودروی دیگر را که انباشته از مواد منفجره بود در نزدیکی جلال‌آباد مرکز ولایت متوقف کرده‌اند.

جدا از این‌ها، دو بمب کنار جاده‌ای نیز روز شنبه در کابل منفجر شد، اما به گفته پلیس تلفاتی بر جای نگذاشت.

خشونت‌ها در سرتاسر افغانستان در حالی افزایش یافته که گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و دولت از سپتامبر آغاز شده است. بحث‌های میان دو طرف تاکنون بدون هیچ پیشرفت فاحشی به شکست انجامیده است.

دولت جدید بایدن در ایالات متحده طالبان را متهم کرده که علی‌رغم امضای توافق با واشنگتن در سال گذشته، از خشونت‌های خود نکاسته است.

در مقابل توافق طابان با کاهش حملات به نیروهای ایالات متحده، کاهش خشونت و پیشبرد گفت‌وگوهای صلح با دولت در کابل، ایالات متحده نیز متعهد شده است که تعداد نیروهای خود در افغانستان را به طور منظم کاهش دهد و تا ماه مه ۲۰۲۱ همه نیروهای خود را از این کشور خارج کند.

اما وزارت دفاع ایالات متحده پنج‌شنبه اعلام کرد که «طالبان به تعهدات خود مبنی بر کاهش خشونت و کم کردن روابط با القاعده پایبند نیست.»

دولت بایدن حالا دارد این توافق را بازنگری می‌کند.