رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که شامگاه شنبه یکم اسفند به تهران رسید، صبح یکشنبه دوم اسفند با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کرد. جزئیات این دیدار تا به حال منتشر نشده است.

خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) صبح امروز گزارش کرد: مذاکرات دو طرف برای هماهنگی جهت اجرای همزمان «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» و فعالیت‌های پادمانی آژانس آغاز شده است.

گروسی آنطور که عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران گفت به تهران رفته تا «نظم جدیدی در روابط ایران و آژانس ایجاد شود» و «همکاری‌های ایران و آژانس کمترین آسیب را ببیند».

ایران بر اساس «قانون اقدامات راهبردی برای لغو تحریم‌ها» از پنجم اسفند پروتکل الحاقی را به صورت موقت متوقف می‌کند و سطح نظارت بازرسان انرژی اتمی را کاهش می‌دهد. به گفته عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه اجرای قانون مجلس توان نظارتی آژانس را ۲۰ الی ۳۰ درصد کاهش خواهد داد.

عراقچی شامگاه شنبه دوم اسفند در شبکه یک تلویزیون جمهوری اسلامی گفت: این تعبیر که بازرسان باید از ایران خارج شوند تعبیر درستی نیست و تنها میزان بازرسی‌های آن‌ها کاهش می‌یابد.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران

او افزود: کاهش توان نظارتی و توقف پروتکل الحاقی به معنای خروج ایران از برجام نیست و «به محض اینکه خواسته‌های جمهوری اسلامی در برجام و خواسته‌های مجلس تامین شود ایران دوباره بازخواهد گشت و هم اجرای پروتکل الحاقی و هم نظارت‌ها و هم بقیه تعهدات را انجام می‌دهد.»

خواسته ایران به گفته عراقچی که در مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ حضور داشت، «لغو کامل تحریم‌هایی که در برجام ذکر شده و باید برداشته شود و ترامپ دوباره اعمال کرده است»، «تحریم‌های جدیدی که ترامپ در چهار سال گذشته اعمال کرد و همینطور تحریم‌هایی که طی چهار سال برچسب آن را عوض کردند» و بازگشت به شرایط سال ۲۰۱۵ است.

مجلس شورای اسلامی پنجم اسفند/۲۳ فوریه را مهلت نهایی برای لغو تحریم‌ها تعیین کرده است و در صورتی که تحریم‌ها لغو نشود ایران هم دسترسی بازرسان انرژی اتمی را محدود و اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته گفت ایران تنها در صورتی به توافق هسته‌ای باز می‌گردد که «تحریم‌ها به صورت عملی لغو شوند».

روز یکشنبه همزمان با سفر رافائل گروسی به تهران گروهی از دانشجویان بسیج دانشگاه تهران جلوی ساختمان سازمان انرژی اتمی تجمع کردند و علیه آمریکا و رافائل گروسی شعار دادند. طبق گزارش خبرگزاری فارس آن‌ها خواستار اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایرانند و از دولت خواسته‌اند تا به مصوبه مجلس عمل کند.

گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اصولگرایان تندرو خواستار توقف کامل پروتکل الحاقی و خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای هستند. دولت حسن روحانی اما می‌کوشد پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برجام یا همان توافق هسته‌ای را احیاء کند.


این گزارش ممکن است با اطلاعات تازه‌ به‌روز شود.