پس از دو روز ناآرامی‌ در سیستان و بلوچستان و قطع ارتباط اینترنتی شهرهای این استان، مسئولان نظامی و حکومتی از «آرامش» اوضاع سخن می‌گویند.

سردار احمد طاهری، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان پنج‌شنبه ۷ اسفند گفت:

«امروز هیچ ناآرامی در استان مشاهده نمی‌شود، تمامی شهرها و شهرستان‌ها در امن و امان هستند، ناآرامی‌ها به پایان رسیده است و کل استان در امنیت کامل قرار دارد و اوضاع تحت کنترل کامل مأموران انتظامی است.»

نیروهای سپاه پاسداران دوشنبه چهارم اسفند به سمت جمعیت بزرگی از سوخت‌بران که در نقطه صفر مرزی اسکان شهرستان سراوان منتظر عبور از مرز بودند آتش گشودند. به‌گفته کمپین فعالین بلوچ دست‌کم ۱۶ نفر در این حمله کشته شدند. در پی این رویداد در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه اعتراضاتی در سراوان و دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان شکل گرفت. روز چهارشنبه یک پاسگاه نیروی انتظامی در سرجنگل کورین در زاهدان مورد حمله معترضان قرار گرفت.

ابوذر مهدی نخعی، فرماندار سراوان نیز گفت: «این ناآرامی‌ها با دعوت مردم به صبر به اتمام رسید.»

ابوذر مهدی نخعی، فرماندار شهرستان زاهدان نیز معترضان بلوچ را «عناصر گروه‌های شرور» نامید و گفت:

«با هوشیاری نیروی انتظامی حمله اشرار مسلح با سلاح‌های سبک و نارنجک‌انداز به پاسگاه کورین زاهدان ناکام ماند.»

به‌گفته فرماندار زاهدان در جریان این حمله  یک نفر از افراد نیروی انتظامی کشته شد و کسانی که به این پاسگاه حمله کردند متواری شدند.

احمدعلی موهبتی، استاندارسیستان و بلوچستان نیز تلاش کرد تا رویدادهای سراوان را کوچک جلوه دهد. او با بیان این‌که «این استان در شرایط امنیتی بسیار خوبی بسر می‌برد»، گفت:

«نوع فضاسازی در رسانه‌های بیگانه در حوادث اخیر سیستان و بلوچستان به‌گونه‌ای بود که انگار یک قتل عامی اتفاق افتاده در حالی‌که از سه نفری که در این حادثه کشته شدند دو نفر در پاکستان و تنها یک نفر در این حادثه بوده است.»

در پی شلیک سپاه پاسداران و کشتار سوخت‌بران، روز گذشته، چهارشنبه ۶ اسفند کانون مدافعان حقوق بشر» نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نوشت و در آن  خواهان رسیدگی فوری «نسبت به سیاست‌های خشونت‌آمیز و کشتار مردم توسط نیروهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی» شد.

در این نامه کانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به فقر و بیکاری در سیستان و بلوچستان و همچنین اعدام ۲۱ بلوچ زندانی در یک ماه اخیر، شلیک مستقیم به مردم سراوان را یادآور سرکوب آبان‌ماه ۹۸ دانست و نوشت:

«کانون مدافعان حقوق بشر ضمن اعتراض شدید نسبت به اعمال سیاست‌های تبعیض‌آمیز و فقر و محرومیت‌زای حکومت ایران و برخورد خشونت‌آمیز با تلاش مردم برای امرار معاش خود، و کشتار و شلیک مستقیم به مردم توسط نیروهای امنیتی؛ خواهان رسیدگی فوری آن مقام محترم نسبت به سیاست‌های خشونت‌آمیز و کشتار مردم توسط نیروهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی ایران است.»

رونوشت این نامه به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران ارسال شده است.