وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو بازجوی اطلاعات سپاه را برای مشارکت در شکنجه و مجازات‌های غیرانسانی زندانیان سیاسی در ایران تحریم می‌کند.

روز سه شنبه ۹ مارس / ۲۰ اسفند، آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا در بیانیه‌ای خبر داد که کشورش دو بازجو به نام‌های علی همتیان و مسعود صفدری را تحریم کرده است.

این دو نفر و وابستگان درجه یک آنها حق ورود به خاک آمریکا را نخواهند داشت.

وزارتخانه خارجه آمریکا در شورای حقوق بشر در سازمان ملل خبر تحریم این دو بازجو را اعلام کرده است:

«امروز در شورای حقوق بشر در ژنو نگرانی‌هایمان را درباره بدرفتاری حکومت ایران علیه شهروندانش و بازداشت ناعادلانه بسیاری زیادی از افراد در شرایط اسفناک مطرح کردیم.»

بیانیه بلینکن می‌گوید که این تصمیم برای روشن شدن سیاست آمریکا در قبال تخلفات فاحش در مورد حقوق بشر از جمله «بازداشت غیر عادلانه بسیاری از افراد» در ایران است. در این بیانیه همچنین آمده که ایالات متحده می‌خواهد آنها که در نقض حقوق بشر مشارکت می‌کنند و مسئول چنین اقداماتی هستند، پاسخگو باشند.

وزیر خارجه آمریکا علی همتیان و مسعود صفدری را بازجویان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معرفی می‌کند و می‌گوید که آنها «به دلیل مشارکت در تخلفات فاحش در مورد حقوق بشر، یعنی شکنجه و یا مجازات بی‌رحمانه، غیرانسانی، و تحقیرآمیز علیه زندانیان سیاسی و افراد بازداشت‌شده در جریان اعتراضات در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در ایران» تحریم شده‌اند.

این تحریم شامل اعضای اصلی خانواده علی همتیان و مسعود صفدری هم می‌شود.

پیش از این، مهدیه گلرو، زندانی سیاسی و از فعالان حقوق زنان، فردی را در تصاویر منتشر‌شده در رسانه‌های حکومتی شناسایی کرد و گفت که بازجویش است. گلرو تصویر این شخصی را در دیدار جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان با علی خامنه‌ای – رهبر جمهوری اسلامی – شناسایی کرد و گفت او بازجوی اوست که او را با نام «رئوف» می‌شناسد. بعدتر نام واقعی «رئوف» مشخص شد و فعالان نوشتند که این عکس متعلق به فردی است که نام حقوقی‌اش علی همتیان است.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران هم بازجوی دیگری را با اسم مستعار «ستار» در دیدار مدیران و محققان سازمان اسناد انقلاب اسلامی با خامنه‌ای شناسایی کرد. مشخص شد که نام حقوقی «ستار» مسعود صفدری است. هرانا همچنین با زندانیان سیاسی‌ای گفت‌وگو کرد که این دو بازجو و نام مستعار آنها را معرفی کرده و روایت بازجویی خود را توسط آنها بیان کرده بودند.