طالبان پاکستان روز جمعه ۱۲ مارس فعالان حقوق زنان را که به مناسبت روز جهانی زن در این کشور تظاهراتی ترتیب داده بودند، تهدید و آنها را به کفر و فحاشی متهم کردند.

بیانیه طالبان به دنبال انتشار انبوه تصاویر و کلیپ‌های ویدئویی جعلی در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از آن است که شرکت‌کنندگان در اعتراضات هشت مارس به اسلام توهین کرده‌اند. برگزارکنندگان این موضوع را به شدت انکار کرده‌اند.

در بیانیه طالبان پاکستان خطاب به راهپیمایان آمده است:

«ما می‌خواهیم این پیام را به آن سازمان‌هایی كه به طور فعال فحاشی و ابتذال را در پاکستان عزیزمان گسترش می‌دهند، ارسال كنیم: راه خود را اصلاح کنید. هنوز بسیاری از جوانان مسلمان در این کشو‌ر هستند که می‌دانند چگونه از اسلام و مرزهای تعیین شده توسط خدا محافظت کنند.»

گروه‌های اسلامگرا روز جمعه ۱۲ مارس در چندین شهر پاکستان تظاهرات‌هایی برگزار کردند و خواستار پیگرد قانونی دولت درباره برگزاری مراسم راهپیمایی به دلیل کفر‌آمیز بودن آن شدند و برگزارکنندگان را تهدید به اقدام «هوشیارانه» کردند.

کفر، مجازات اعدام را در پاکستان به همراه دارد. اگرچه پاکستان هرگز چنین حکمی را اجرا نکرده است، اما افراد متعصب اغلب مظنونین را قبل از اینکه به دادگاه معرفی شوند، می‌کشند.

پیام‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است و در برخی موارد توسط روزنامه‌نگاران و سیاستمداران با میلیون‌ها دنبال‌کننده به اشتراک گذاشته شده است، شامل ادعاهای دروغی مبنی بر به اهتزاز درآوردن پرچم فرانسه در راهپیمایی روز زن است. آنها فیلم و صوت‌‌های منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان شعارهایی را می‌گویند که به عنوان کفر علیه شخصیت‌های اسلامی تلقی می‌شود.

سازمان‌دهندگان راهپیمایی در واکنش در بیانیه‌‌ای گفتند: «این ادعاها کاملاً نادرست و بخشی از یک کارزار مخرب برای ساکت کردن زنان از بیان حقوقشان است.»

جبهه دموکراتیک زنان، یک گروه چپ که در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد و یکی از سازمان دهندگان راهپیمایی است، گفته پرچم آنها – با نوارهای قرمز، سفید و بنفش – به عنوان پرچم فرانسه که دارای نوارهای آبی، سفید و قرمز است، به اشتباه معرفی شده است.

پاکستان شاهد اعتراضات خشونت آمیز سراسری علیه فرانسه در مورد موضوعاتی مانند کارتون‌های شارلی ابدو و محدودیت‌های حجاب اسلامی در این کشور برای زنان مسلمان بوده است.

حسن عباس، یک کارشناس امنیتی در دانشگاه دفاع ملی در واشنگتن گفته که بیانیه طالبان باید «زنگ خطری» برای آژانس‌های امنیتی پاکستان باشد.

او گفته: «(هدف آن ایجاد) ایجاد ترس، جلب همدلی رادیکال‌های مذهبی و جذب افراد تندرو در مراکز شهری پاکستان است.»