در پی حمله اخیر به تأسیسات هسته‌ای نطنز، مقام‌های جمهوری اسلامی اسرائیل را عامل خرابکاری می‌دانند. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۵ فروردین در جلسه هیئت دولت بر همین موضع تأکید کرد و گفت:

«این‌که امروز ما اعلام کردیم [سانتریفیوژهای] IR6 را در نطنز فعال خواهیم کرد یا غنی‌سازی را به ۶۰ درصد خواهیم رساند، این پاسخ شرارت‌های شماست. دست شما را ما می‌بریم وقتی که جنایت کردید. دو دست شما را ما زدیم. یک با IR6 زدیم و یکی با ۶۰ درصد زدیم. معلوم است که ما نمی‌ایستیم.»

روحانی راه‌اندازی سانتریفیوژهای IR6 را «اولین پاسخ» به اسرائیل دانست که به‌گفته او سانتریفیوژهای IR1 را در نطنز «دچار مشکل کردند». او در این‌باره گفت:

«ما پاسخی که در نطنز دادیم این بود که جایIR1 ماشین‌های IR6 را به‌کار می‌گیریم. به جای غنی‌سازی ۳,۶۷ درصد غنی‌سازی ۶۰ درصدی را انجام می‌دهیم. ما در برابر توطئه شما پاسخ می‌دهیم اما در عین حال باز هم می‌گوییم فعالیت ما به‌طور قطع صلح آمیز و تحت نظر آژانس خواهد بود. ۶۰ درصد و ۲۰ درصد و ۳ و ۴ و ۵ درصد ما صلح‌آمیز خواهد بود و همه تحت نظر آژانس است.»

بامداد یکشنبه ۲۲ فروردین، یک هفته پس از آغاز مذاکرات وین برای احیای برجام در طی یک عملیات سری سیستم برق سانتریفیوژهای زیرزمینی تأسیسات هسته‌ای نطنز به طور کامل تخریب شد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه ۲۳ فروردین  گفته بود این خرابکاری با این هدف بود که توان هسته‌ای ایران محدود شود اما تمامی سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند از نوع IR1 بودند که با نوع پیشرفته خود جایگزین خواهد شد. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز  روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین خبر آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را در وین اعلام کرد.

بر اساس برجام، ایران مجاز است اورانیوم با غلظت ۳,۷ درصد را تا سقف ۲۰۲ کیلوگرم در اختیار داشته باشد. همچنین طبق توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی تنها حق انباشت اورانیوم غنی‌شده با سانتریفیوژ‌های نسل اول IR1 را دارد و تنها این دستگاه‌ها هستند که اجازه دارند در سایت زیرزمینی نطنز فعالیت کنند.

حسن روحانی افزود:

«ما می‌دانیم شما چه کار می‌کنید شما می‌خواهید دست ما در مذاکرات خالی شود در حالی که ما با دست پرتر به مذاکرات می‌آییم ما نمی‌گذاریم که دست ما خالی باشد.»

اسرائیل، که در مورد حمله اظهار نظری نکرده است، مظنون است که حمله به تأسیسات هسته‌ای نطنز را انجام داده است؛ بخشی از جنگ در سایه که بین دو کشور تشدید می‌شود.

در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل قول داده است هرگز اجازه ندهد تهران به سلاح هسته‌ای دست یابد، افزایش غنی‌سازی می‌تواند اقدامات تلافی‌جویانه بیشتری را به‌همراه داشته باشد.

حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با بیان این‌که «ما باید به تیرماه ۹۴ برگردیم و همان توافق و همان چیزی‌هایی که گفته شده اجرا شود»، زمان بازگشت ایران به تعهدات برجامی را چنین توصیف کرد:

«هر وقت راستی‌آزمایی کردیم، یعنی وزیر نفت ما گفت، نفت را می‌فروشد، و گفت کشتی من در جایی که باید پهلو بگیرد پهلو می‌گیرد، بیمه ما عنوان کرد کار ما انجام می‌شوند، بانک مرکزی گفت، پول ما آزاد است و به خوبی آن را جابجا می‌کنم، این موضوعی نیست و زمان زیادی نمی‌برد.»

نشست کمیسیون مشترک برجام که در وین در حال انجام است به دلیل ابتلا یکی از اعضای هیئت سیاسی اتحادیه اروپا به کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های مراقبتی، به روز پنج‌شنبه ۲۶ فروردین / ۱۵ آوریل موکول شده است.

میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین روز گذشته (سه‌شنبه) در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت این نشست به‌شکل حضوری برگزار می‌شود. او افزود:

«تردیدی نیست که علاوه بر موضوعات قبلی، کمیسیون به آخرین گام‌های ایران در زمینه هسته‌ای از جمله غنی سازی ۶۰ درصدی رسیدگی خواهد کرد.»