بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی باقی مانده در برجام، چهارشنبه ۲۵ فروردین / ۱۴ آوریل نسبت به تصمیم ایران مبنی بر غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تأسیسات نطنز واکنش نشان دادند. این سه کشور در بیانیه مشترکی آورده‌اند:

«ما، دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا، از اعلام ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز ۱۳ آوریل مبنی بر راه‌اندازی غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته عمیقاً ابراز نگرانی می‌کنیم.»

این کشورها از این‌که این اقدام ایران «به‌ویژه در زمانی رخ می‌دهد که همه شرکت‌کنندگان در برجام و ایالات متحده آمریکا مباحث اساسی را با هدفِ یافتن سریع یک راه حل دیپلماتیک برای احیای برجام به پیش می‌برند» ابراز تأسف کرده‌اند.

در بیانیه سه کشور اروپایی غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ایران تحول جدی ارزیابی شده است زیرا به‌گفته آن‌ها تولید اورانیوم با غنای بالا گامی مهم برای ساخت سلاح هسته‌ای است.

سه دولت اروپایی گفته‌اند ایران نیاز غیرنظامی برای اورانیوم غنی‌شده در این سطح ندارد. آن‌ها همچنین نسبت به نصب سانتریفیوژ‌های پیشرفته در تأسیسات هسته‌ای نطنز ابراز نگرانی کرده‌اند.

بامداد یکشنبه ۲۲ فروردین، یک هفته پس از آغاز مذاکرات وین برای احیای برجام در طی یک عملیات سری سیستم برق سانتریفیوژهای زیرزمینی تأسیسات هسته‌ای نطنز به طور کامل تخریب شد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه ۲۳ فروردین  گفته بود این خرابکاری با این هدف بود که توان هسته‌ای ایران محدود شود اما تمامی سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند از نوع IR1 بودند که با نوع پیشرفته خود جایگزین خواهد شد. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز  روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین خبر آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را در وین اعلام کرد.

بر اساس برجام، ایران مجاز است اورانیوم با غلظت ۳,۷ درصد را تا سقف ۲۰۲ کیلوگرم در اختیار داشته باشد. همچنین طبق توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی تنها حق انباشت اورانیوم غنی‌شده با سانتریفیوژ‌های نسل اول IR1 را دارد و تنها این دستگاه‌ها هستند که اجازه دارند در سایت زیرزمینی نطنز فعالیت کنند.

مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری و محمدجواد ظریف، وزارت امور خارجه اسرائیل را مسئول خرابکاری در تأسیسات نطنز دانسته‌اند. آلمان ، فرانسه و بریتانیا در بیانیه مشترک خود  با اشاره تلویحی به این رویداد گفته‌اند که آنها «تمام اقدامات تشدیدکننده اوضاع توسط هر بازیگری» را محکوم می‌کنند.

حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت گفت:

«این‌که امروز ما اعلام کردیم [سانتریفیوژهای] IR6 را در نطنز فعال خواهیم کرد یا غنی‌سازی را به ۶۰ درصد خواهیم رساند، این پاسخ شرارت‌های شماست. دست شما را ما می‌بریم وقتی که جنایت کردید. دو دست شما را ما زدیم. یک با IR6 زدیم و یکی با ۶۰ درصد زدیم. معلوم است که ما نمی‌ایستیم.»

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز چهارشنبه ۲۵ فروردین در سخنانی با اشاره به مذاکرات وین گفت که این مذاکرات نباید فرسایشی شود و پیشنهادهای مطرح‌شده در آنجا را بی‌ارزش خواند:

«پیشنهاداتی که طرف مقابل مطرح می کند غالبا پیشنهادهای متکبرانه و تحقیرآمیزی است که حتی قابل نگاه کردن هم نیست.»