عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان غروب یکشنبه ۴ ژوئیه/ ۱۳ تیر با ابراهیم رئیسی (عضو هیئت مرگ و رئیس جمهوری مکلف) در یک مکالمه تلفنی درباره وضعیت امنیتی بحرانی افغانستان گفت‌وگو کرد. عمران خان با اشاره به پیشروی طالبان در افغانستان اظهار نگرانی کرد که تحولات اخیر افغانستان ممکن است بر دو کشور همسایه ایران و پاکستان تأثیر سوء بگذارد.

دفتر نخست وزیر پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عمران خان، نخست وزیر پاکستان بعد از تعارفات دیپلماتیک متداول و تبریک و تهنیت به رئیسی، ضمن اظهار نگرانی از وضعیت افغانستان، بر اهمیت گفت‌وگوها برای یافتن یک راهکار سیاسی در کشور همسایه افغانستان تأکید کرد.

عمران خان در ادامه گفت‌وگوی تلفنی خود با رئیسی یادآوری کرد که تحولات اخیر در افغانستان ممکن است سبب بروز یک موج مهاجرت تازه جنگ‌زدگان افغان به ایران و پاکستان شود.

عمران خان همچنین از حمایت ایران از خودمختاری جامو و کشمیر که در اوت ۲۰۱۹ بر اساس مصوبه دولت نارندا مودی نقض شد قدردانی کرد.

ابراهیم رئیسی و عمران خان هر دو ضمن ابراز نگرانی از نقض حقوق بشر مسلمانان کشمیر و فلسطینی‌ها اظهار امیدواری کردند که درگیری‌ها در این دو نقطه از جهان اسلام بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد پایان پذیرد.

دشمن‌پنداری رئیسی، واقع‌گرایی عمران خان

به گزارش خبرگزاری مهر رئیسی گفت «اعتماد متقابل» و «اتکای هم‌افزا» میان کشورهای منطقه، دو رکن اصلی ثبات و پایداری «مناسبات همسایگی» است.

عضو هیأت مرگ در ادامه این مکالمه افزود: در دیپلماسی اقتصادی دولت جدید به همه ظرفیت‌های اقتصادی همسایگان به‌عنوان فرصت‌های ارزشمند همکاری نگریسته می‌شود و به همین جهت هیچ ظرفیت اقتصادی مورد غفلت قرار نمی‌گیرد.»

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز بر ضرورت تقویت روابط اقتصادی با ایران تاکید کرد.

رئیسی نیل به «امنیت پایدار» را صرفاً از طریق مشارکت کشورهای منطقه عملی دانست و بر اساس تفکر دشمن‌پندار ادعا کرد که بیگانگان به بهانه ایجاد امنیت «بذر ناامنی را کاشته و عدم ثبات را نهادینه می‌کنند.»

دو طرف بر ضرورت تأمین امنیت مرزهای دو کشور برای تقویت اقتصاد ایران و پاکستان تأکید کردند.

رئیسی فلسطین را رمز همگرایی جهان اسلام و دفاع مؤثر و مستمر از ملت فلسطین را ضامن «پایداری امنیت منطقه‌ای» دانست.

رئیسی همچنین با ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان گفت: امنیت افغانستان برای ما مهم است و این امنیت باید توسط افغانستانی‌ها برقرار شود.

عمران خان و رئیسی توافق کردند که در بالاترین سطوح دیپلماتیک همکاری دو کشور ادامه یابد و در آینده رهبران دو کشور با یکدیگر ملاقات کنند.

درباره ترکیب ابراهیم رئیسی (عضو هیئت مرگ) بنگرید به این اطلاعیه تحریریه زمانه