حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد، معاون فرهنگی و رسانه‌ای لشگر فاطمیون درباره احتمال حضور این لشگر در افغانستان و جنگ با طالبان گفت:

«اخبار نادرستی در بسیاری موارد از جمله در این‌باره در فضای مجازی منتشر شد که این موضوع در بیانیه رسمی فاطمیون به‌صورت جدی تکذیب شد و اعلام شد که این بازی جدید رسانه‌های آمریکایی – صهیونیستی علیه فاطمیون است.»

گنابادی‌نژاد افزود:

«لشگر فاطمیون هیچ برنامه‌ای برای حضور در افغانستان و مبارزه با طالبان ندارد و از نقشه‌های شوم دشمنان مطلع و در حال رصد دقیق تحولات است.»

سپاه قدس ایران در سال ۲۰۱۱ لشگر فاطمیون را با گروهی از شیعیان افغانستانی به‌عنوان یک گروه شبه‌نظامی تشکیل داد. براساس آمار جمهوری اسلامی ایران، حدود سه میلیون شهروند افغانستانی در ایران مهاجر هستند که دو سوم آن‌ها بدون مدرک قانونی زندگی می‌کنند. بسیاری از اعضای فاطمیون در ازای دریافت حق اقامت و پرداخت حقوق ماهانه، زیر پرچم نیروی قدس سپاه پاسداران قرار گرفتند و به جنگ سوریه اعزام شدند. گفته می‌شود که این لشگر حدود ۲۰ هزار عضو دارد و در جنگ سوریه بیش از دو هزار نفر از آن‌ها کشته شده‌اند.

پیش از این، پس از فروکش کردن جنگ در سوریه، رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین اداره امنیت ملی و اطلاعات افغانستان، گفته بود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ شبه‌نظامی عضو فاطمیون به افغانستان بازگشته‌اند. نبیل گفته بود، هرچند اعضای فاطمیون در شرایط فعلی در شهرهای افغانستان پراکنده شده‌اند، ‌اما بسیج و هماهنگی و ایجاد فرماندهی مرکزی برای آن‌ها در افغانستان، می‌تواند برای آمریکا دردسرساز شود.

گنابادی‌نژاد می‌گوید موضوع شرکت لشگر فاطمیون در جنگ با طالبان را اسرائیل به‌منظور «ضربه زدن به فاطمیون» مطرح کرده و حربه‌ای رسانه‌ای است. او «مزیت» لشگر فاطمیون را چنین توصیف کرد:

«محبت و ارادت به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت؛ التزام به اندیشه امام راحل و مقام معظم رهبری و ولایت مطلقه فقیه و انسجام و هماهنگ بودن مجاهدان این لشگر».

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دی ۱۳۹۹ در گفت‌وگوی ویژه با شبکه تلویزیونی «طلوع» افغانستان با بیان این‌که شبه‌نظامیان فاطمیون به‌خاطر اعتقادات‌شان به جنگ سوریه رفته‌اند، تأکید کرده بود:

«آن‌ها بهترین نیروهایی هستند که اگر دولت افغانستان تمایل داشته باشد، می‌تواند در تأمین امنیت کشورش از آن‌ها استفاده کند.»

ظریف همچنین گفته بود «حدود ۲۰۰۰ افغان (لشگر فاطمیون) هنوز هم در سوریه می‌جنگند و ایران آماده ‌است در صورت نیاز نیروهای بیشتر به این کشور بفرستد».

او در مورد شمار تلفات شبه‌نظامیان فاطمیون در سوریه اطلاعاتی ارائه نداده و افزوده بود:

«من تعدادشان را نمی‌دانم اما به خانواده‌ افغان‌ها‌ امتیازاتی می‌دهیم. خانواده‌ آن‌هایی که در جنگ سوریه کشته ‌می‌شوند را تحت پوشش قرار می‌دهیم.»

ایران برای مقابله با اسرائیل و آمریکا در خاورمیانه از نیروهای نیابتی خود در افغانستان، عراق، یمن، سوریه، غزه، لبنان و… استفاده می‌کند و ضمن کمک مالی به آن‌ها سلاح و تجهیزات نظامی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.