آسوشیتدپرس جمعه ۸ مرداد / ۳۰ ژوئیه گزارش داد این حادثه پنج‌شنبه شب به وقت محلی در نزدیکی جزیره مصیره در سواحل شمال شرقی عمان رخ داده است.

نفتکش مورد نظر پرچم لیبریا را داشته و هدف قرار گرفته است. این منطقه در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مسقط، پایتخت عمان قرار دارد.

به‌گزارش آسوشیتدپرس، مقامات اسرائیلی این حمله را بلافاصله تأیید نکردند، اما این رویداد در شرایطی رخ داده است که تنش‌ها بین اسرائیل و ایران افزایش یافته و مذاکرات بر سر احیای برجام با قدرت‌های جهانی متوقف شده است.

در ماه‌های اخیر کشتی‌های دیگری که با اسرائیل مرتبط بودند نیز در میانه جنگ پنهان این دو کشور مورد هدف قرار گرفته‌اند و مقامات اسرائیلی جمهوری اسلامی ایران را مسئول این حملات دانسته‌اند.

در بیانیه اولیه کوتاهی که گروه عملیات تجارت دریایی ارتش بریتانیا منتشر کرد آمده است که تحقیقات در مورد این حادثه در حال انجام است.

در این بیانیه توضیحات بیشتری داده نشده، در حالی که احتمال می‌رود این حمله کار دزدان دریایی نباشد.

شرکت بین‌المللی کشتیرانی «زودیاک ماریتایم» مستقر در لندن و متعلق به ایال عوفر، تاجر و میلیاردر اسرائیلی، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این کشتی نفتکش به نام «مرسر استریت» با پرچم لیبریا متعلق به ژاپن است و وزارت دفاع بریتانیا صاحبان کشتی را نادرست تشخیص داده است.

در این بیانیه آمده است: «در زمان حادثه، کشتی بدون هیچ محموله‌ای در شمال اقیانوس هند بود و از دارالسلام به فجیره در حال حرکت بود.»

داده‌های ردیابی ماهواره‌ای وب‌سایت «ترافیک مارین» نشان می‌دهد که این کشتی نزدیک مکانی بوده است که مقامات بریتانیایی گفته‌اند این حمله رخ داده است.

عمان حمله را تأیید نکرد و مقامات این کشور به درخواست اظهار نظر پاسخی ندادند. ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده، که در خاورمیانه گشت می‌زند نیز به درخواست اظهار نظر پاسخی نداد.

رسانه‌های ایرانی به نقل گزارش‌های خارجی در مورد این حمله پرداختند، اما توضیح بیشتری ندادند.

۱۲ تیر / ۳ ژوئیه سال جاری نیز به یک کشتی باری به نام تیندال با پرچم لیبریا در مسیر عربستان سعودی به امارات متحده عربی حمله شد. در آن زمان نیز گفته شد این کشتی باری اسرائیلی است و مقام‌های دفاعی این کشور در حال بررسی نقش ایران در این حمله هستند.