پاکستان یک امتیاز تازه به گروه تروریستی طالبان که بر افغانستان مسلط شده است می‌دهد؛ حذف مالیات بر میوه‌های تازه وارداتی از افغانستان. همزمان آمریکا هم با صدور دو مجوز بخشی از تحریم‌ها بر طالبان و گروه حقانی را لغو کرد.

نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان سوم مهر/ ۲۵ سپتامبر از تغییر سیاست‌های اقتصادی اسلام آباد در قبال افغانستان خبر داد. او در توییتر نوشت که از این پس میوه‌های تازه‌ای که از افغانستان به پاکستان صادر می‌شود مشمول مالیات و عوارض گمرکی نخواهد شد.

محمد صادق خان مدعی شده است که این تصمیم به طور قابل توجهی به بازرگانان و کشاورزان افغانستانی کمک خواهد کرد.

تصمیم تازه دولت پاکستان در شرایطی اتخاذ شده است که طالبان به صورت کامل بار دیگر بر افغانستان مسلط شده است و در پی این وضعیت بسیاری از ساکنان افغانستان از ترس کشور را ترک کرده‌اند و کسب و کارها به حالت تعلیق درآمده است.

با این حال اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان گفته که این تصمیم در پی همکاری هیئت رهبری این اتاق با سفارت پاکستان اتخاذ شده است و بر اساس آن واردات انگور، انار و پیاز از افغانستان مشمول تعرفه گمرکی نخواهد شد.

این اتاق در اطلاعیه ای اعلام کرده است: شماری از تاجران میوه‌ی تازه در دیدار با هیأت رهبری این اتاق، پیشنهاد کرده‌اند که به‌خاطر فرارسیدن فصل میوه‌ی تازه، میوه‌های صادراتی افغانستان و پاکستان از پرداخت تعرفه گمرکی معاف شود.

حذف تعرفه گمرکی بر بخش کوچکی از محصولات کشاورزی افغانستان یک روز پس از آن اجرایی شد که عمران خان، نخست وزیر پاکستان در مجمع عمومی سازمان ملل خواستار به رسمیت شناخته شدن طالبان به عنوان دولت افغانستان شد.

او گفته بود که دولت ها برای کمک به ثبات در افغانستان باید طالبان را به رسمیت بشناسند.

پاکستان پیش از این نیز به مسدود شدن دارایی‌های ارزی افغانستان پس از استیلای طالبان بر این کشور انتقاد کرده و خواستار رفع انسداد از منابع ارزی دولت افغانستان شده بود.

در یک خبر دیگر در پیوند با این موضوع وزارت خزانه داری آمریکا در روز جمعه ۲۴ سپتامبر بخشی از محدودیت‌های مالی و تحریم ها علیه طالبان و گروه حقانی را لغو کرد.

بر اساس اعلام این نهاد دولتی آمریکا مجوز نخست به دولت آمریکا، سازمان‌های غیردولتی و شماری از نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد اجازه برقراری تراکنش مالی با طالبان یا شبکه حقانی را می‌دهد.

مجوز دوم نیز به تبادل های مالی برای صادرات غذا و دارو به افغانستان اجازه اجرا می‌دهد.

مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در باره این موضوع گفت: ما به تسهیل جریان کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و دیگر فعالیت‌هایی که با تامین نیازهای ابتدایی یاری می‌رسانند، متعهد هستیم.»

طالبان در تابستان امسال با تشدید حملات به مواضع دولت افغانستان توانست کنترل کامل کشور را در اختیار بگیرد. بسیاری از شخصیت‌های حکومتی افغانستان پس از سقوط کابل از کشور خارج شده‌اند.