محافل امنیتی ترکیه اعلام کرده‌اند در طی عملیات مشترک سرویس اطلاعاتی (میت) و پلیس ترکیه یک شبکه‌ جاسوسی متشکل از هشت نفر از جمله دو مأمور اطلاعاتی ایرانی را به دام انداخته و بازداشت کردند.

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که این شبکه جاسوسی قصد داشت یک نظامی ایرانی را برباید و از شهر وان در شرق ترکیه به ایران منتقل کند که ۲۴ سپتامبر به دام افتاد.

بر اساس این گزارش دو مأمور اطلاعاتی ایرانی با ۳۰ هزار دلار بودجه اقدام به ایجاد یک شبکه با هدف ربایش یک نظامی متواری ایرانی کرده بود. رسانه‌های ترکیه نام نظامی ایرانی را که هدف ربایش قرار گرفته افشا نکرده و صرفاً از او  به عنوان «م آ» (MA) یاد کرده‌اند.

مأموران سرویس اطلاعاتی ترکیه شبکه اطلاعاتی آدم‌ربایی را زیر نظر گرفته بودند. مأموران اطلاعاتی ایرانی به همسر «م .آ» (MA) مبلغ ۱۰ هزار دلار پیشنهاد داده بودند و در مقابل انتظار داشتند که او در ربایش فرد هدف به آن‌ها کمک کند. همسر این فرد تهدید شده بود که اگر از همکاری امتناع کند، خانواده‌اش در ایران بازداشت و مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرد. از این فرد به عنوان «م.ی» (ME) یاد شده.

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که سرویس اطلاعاتی (میت) و پلیس ترکیه، آدم‌ربایان را هنگام انتقال نظامی ایرانی با یک خودرو بازداشت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش ۲۴ سپتامبر رأس ساعت ۲۱ یک مأمور اطلاعاتی ایرانی (به نام م.ی.آ – MEA) و یک شهروند ایرانی (به نام س.س – SS) به زور به آپارتمان نظامی ایرانی که قصد ربایش او را داشتند وارد شدند. شش شهروند ترکیه‌ای، از همدستان مأموران اطلاعاتی ایران نیز در این عملیات بازداشت شدند.

این نخستین بار نیست که مأموران اطلاعاتی سروریس‌های ایرانی در خاک ترکیه اقدام به ربایش و یا ترور مخالفان حکومت می‌کنند.

مسعود مولوی وردنجانی نوامبر ۲۰۱۹ به دستور مأموران اطلاعاتی ایران در استانبول ترکیه ترور شد. گفته می‌شود او یکی از عوامل امنیتی (در وزارت دفاع ایران در حوزه امنیت سایبری و اطلاعات سپاه) بود که بعداً منتقد حکومت شد. او را گرداننده اصلی کانال افشاگر «جعبه سیاه» می‌دانند که بارها با انتشار اسنادی از بیت رهبری، قوه قضائیه و نیروهای امنیتی ایران را متهم به فساد مالی و ترور مخالفان از جمله ترور شخصیت‌های هسته‌ای ایران کرد. او همچنین پیش از خروج از ایران در مطبوعات به‌عنوان مخترع نخبه و مدال‌آور معرفی شده بود.

مسعود مولوی دو سال پیش از مرگ ایران را ترک کرد و به ترکیه رفت. رویترز گزارش داد مقامات رسمی و امنیتی ترکیه گفته‌اند که بر اساس تحقیقات، دو دیپلمات ایرانی در این قتل دست داشته‌اند و کنسولگری ایران در ترکیه محل فرماندهی عملیات بوده‌ است. نام یکی از این دو دیپلمات محمد رضا ناصرزاده است که به اتهام جعل اسناد برای شبکه ترور بازداشت و محاکمه شد.  

نوامبر سال گذشته نیز مأموران سرویس‌های اطلاعاتی ایران حبیب فرج‌الله چعب معروف به «حبیب اسیود» رهبر سابق «جنبش مبارزه عربی آزادی‌بخش الأحواز» را با همکاری یک کشور ثالث به ترکیه کشاندند و او را ربودند.