به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، سه فعال مدنی کُرد به نام‌های فرزاد سامانی، ساکار عینی و محمد هوشنگی که بیش از ۹ ماه از بازداشت آنها در جریان موج گسترده بازداشت فعالان کُرد در شهرهای مختلف می‌گذرد، با اعمال فشار نهادهای امنیتی با اتهام «بغی» روبه‌رو شده‌اند.

بنا بر این گزارش پرونده این سه فعال کُرد به شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی ارسال شده است، اما علی‌رغم اعتراض خانواده‌ها به ادامه بلاتکلیفی فرزندان‌شان، دادگاه همچنان ازرسیدگی به پرونده و تعیین وضعیت آنها خودداری می‌کند.

منابع نزدیک به خانواده این سه فعال کُرد به شبکه حقوق بشر کردستان گفته‌اند اتهام بغی بر اساس اعتراف اجباری علیه آنها مطرح شده است:

«اتهام بغی تنها بر اساس اعترافات اجباری که از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از چندین شهروند دیگر گرفته شده، علیه این افراد مطرح شده است. وکلای پرونده نیز که موفق به مطالعه بخشی از پرونده شده‌اند به خانواده‌ها اعلام کرده‌اند که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران غیر از اعترافات اجباری، مستند دیگری برای این اتهام به دادگاه ارائه نکرده است.»

طبق ماده ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی ایران «باغی» فردی است که «در برابر اساس نظام جمهوری اسلامی قیام مسلحانه» انجام داده باشد. بر مبنای این قانون در صورتی که فرد باغی در عملیات خود از اسلحه استفاده کند به مجازات اعدام محکوم می‌شود.

اتهام بغی از سال ۱۳۹۲ به قانون مجازات اسلامی اضافه شد و از آن زمان انتساب این اتهام به بسیاری از زندانیان سیاسی کُرد، عرب، بلوچ و… باعث صدور حکم اعدام برای آنها شده است.

فاروق سامانی، برادر فرزاد سامانی یکی از سه متعم این پرونده پیشتر درباره آخرین وضعیت پرونده برادرش و ساکار عینی و محمد هوشنگی در حساب شخصی خود در اینستاگرام چنین نوشته بود:

«با وجود گذشت این زمان طولانی، هنوز خبری از برگزاری دادگاە بچەها نیست و خانوادەها و وکلای بچەها در لایحەهایی کە برای شعبە اول دادگاە انقلاب و قاضی غلامی، قاضی این شعبە ارسال نمودەاند بر ظالمانە و غیر قانونی بودن ادامە بازداشت موقت تاکید کردەاند، اما از طرف شعبە سوم دادگاە انقلاب مهاباد جوابی بە این درخواست‌ها دادە نشدە است و بلاتکلیفی بچەها همچنان ادامە دارد.»

فرزاد سامانی، ساکار عینی و محمد هوشنگی در جریان موج بازداشت گسترده فعالان و شهروندان کُرد در تاریخ ۲۰ و ۲۱ دی‌ ۱۳۹۹ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در شهر تهران بازداشت و به بازداشتگاه ۷ تیر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در ارومیه منتقل شدند.

فرزاد سامانی و ساکار عینی در تاریخ ۱۱ خرداد و محمد هوشنگی پس از ۶ ماه نگهداری در بازداشتگاه با قرار بازداشت موقت به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند.

فرزاد سامانی دانشجوی مقطع کارشناسی در تاریخ ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در خوابگاه دانشگاه خوارزمی واقع در کرج بازداشت شد. وی مدتی بعد جهت انجام مراحل بازجویی به بازداشتگاه ‌اطلاعات سپاه در شهرستان ارومیه و نهایتا خردادماه سال جاری، با اتمام مراحل بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه به زندان این شهر منتقل شد. تاکنون از اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی در دست نیست.

فرزاد سامانی پیش‌تر در خرداد ماه سال جاری در  اعتراض به تحت فشار قرار گرفتن از سوی نیروهای اطلاعات سپاه و تمدید قرار بازداشت دست به اعتصاب غذا زده بود.