براساس گزارش‌ها و فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و لباس شخصی‌ها پنج‌شنبه ۲۸ بهمن به شرکت‌کنندگان در مراسم چهلمین روز درگذشت بکتاش آبتین بر مزار او در شهرری یورش بردند.

در این حمله که حدود یک ساعت پس از آغاز مراسم صورت گرفت، کامبیز نوروززاده کنشگر مدنی و زندانی سیاسی سابق، یاشار تبریزی فعال مدنی و مهیار ظفرمند از اعضای خانواده‌‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

بنا به این گزارش‌ها برخورد مأموران بسیار خشن بود و گروهی از شرکت‌کنندگان از جمله لیلا میرغفاری، فعال حقوق بشری که پیش از این چند بار بازداشت و زندانی شده بود به‌شدت آسیب دیدند.

گفته می‌شود که در مراسم چهلم بکتاش آبتین دست‌کم ۲۰ خودروی حامل نیروهای امنیتی به محل برگزاری مراسم آمده بودند. آن‌ها قصد برهم زدن تجمع و پایان دادن به مراسم را داشتند.

در این مراسم که اعضای خانواده‌‌های جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸ نیز حضور داشتند جمعیت شعار سر می‌دادند: «مرگ بر ظالمان ـ  درود بر آبتین».

بکتاش آبتین، زندانی سیاسی، شاعر، فیلمساز و دبیر پیشین کانون نویسندگان ایران ۱۸ دی‌ماه سال جاری به‌دلیل عدم رسیدگی پزشکی به‌موقع در بیمارستان جان خود را از دست داد. او به‌دلیل کمبود امکانات درمانی در زندان‌ و همچنین عدم به‌کارگیری تمهیدات بهداشتی توسط مسئولان زندان در طول یک سال گذشته دو بار به کرونا مبتلا شده بود. آبتین آخرین بار در اوایل آذرماه امسال در زندان به ویروس کرونا مبتلا شد و پس از ۱۰ روز بی‌توجهی عامدانه مسئولان زندان به بیمارستان منتقل شد و سرانجام جان خود را از دست داد.

کانون نویسندگان ایران و بسیاری از هنرمندان مرگ بکتاش آبتین را «قتل عامدانه» به‌دست حکومت ایران می‌دانند.