خبرگزاری رسمی عربستان سعودی  (واس) به نقل از وزارت انرژی آن کشور اعلام کرد که حوثی‌های یمن که تحت حمایت ایران قرار دارند، یکشنبه ۲۰ مارس/ ۲۹ اسفند با موشک‌های کروز و پهپاد یک ایستگاه توزیع فرآورده‌های نفتی شرکت آرامکو و تأسیسات آب شیرین‌کن عربستان را هدف قرار دادند.

 وزارت انرژی عربستان سعودی اعلام کرد که پهپادهای حوثی‌ها پایانه توزیع فرآورده‌های نفتی در منطقه جیزان جنوبی، یک کارخانه گاز طبیعی و پالایشگاه یاسرف را هدف قرار دادند.

پالایشگاه یاسرف در بندر ینبع عربستان در کرانه دریای سرخ قرار دارد و با سرمایه‌گذاری مشترک عربستان و شرکت سینوپک چین به بهره‌برداری رسیده است. در اثر حمله حوثی‌ها تولید پالایشگاه دچار وقفه شد. وزارت انرژی عربستان اعلام کرد شرکت آرامکو از ذخایر نفتی خود کمبود تولید را جبران می‌کند.

امین ناصر، مدیرعامل آرامکو نیز اعلام کرد حملات روز یکشنبه حوثی‌ها هیچگونه تاثیری در عرضه فرآورده‌های نفتی ندارد.   

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی که از هفت سال پیش تاکنون با حوثی‌ها در یمن می‌جنگد، اعلام کرد که حملات شنبه‌شب و یکشنبه صبح یک نیروگاه آب شیرین‌کن در الشقیق، یک نیروگاه برق در ظهران جنوبی و تأسیسات گازی در خمیس مشیط را نیز هدف قرار داده است.

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی همچنین اعلام کرد که در ساعت‌های پایانی روز یکشنبه، یکی دیگر از ایستگاه‌های توزیع فرآورده‌های نفتی آرامکو در شهر جده در کرانه دریای سرخ مورد حمله قرار گرفت که منجر به آتش‌سوزی در یکی از مخزن‌ها شد. آتش‌سوزی اما مهار شد و تلفات جانی در پی نداشت.

یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح حوثی‌های یمن در یک نشست خبری در صنعا گفت به محض موفقیت‌آمیز بودن مرحله اول عملیات، نیروهای این کشور به تعدادی از اهداف حیاتی و مهم در ابها، خمیس مشیط، جیزان، سامطه، ظهران جنوبی با موشک و پهپاد حمله کرده‌اند.

 احتمال اعلام آتش‌بس به مناسبت ماه رمضان

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که حوثی‌های یمن با موشک‌های کروز ساخت ایران تأسیسات آب‌ شیرین‌کن و ایستگاه توزیع فرآورده‌های نفتی شرکت آرامکو را هدف قرار داده‌اند.

ائتلاف عربی می‌گوید یک موشک بالستیک و ۹ پهپاد حوثی‌ها را رهگیری کرده است.

رویترز می‌نویسد رسانه‌های دولتی سعودی تصاویر و فیلم‌هایی از بقایای پرتابه‌ها، خودروها و سازه‌های آسیب دیده و آتش نشانان در حال خاموش کردن حریق را منتشر کردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده اعلام کرد آمریکا این حملات را محکوم می‌کند.

 دفتر هانس گراندبرگ، فرستاده سازمان ملل متحد امور یمن، روز یکشنبه در بیانیه‌ای از دیدار نماینده این سازمان با محمد عبدالسلام، رئیس هیأت مذاکره‌کننده صنعاء و سخنگوی حوثی‌های یمن در مسقط خبر داد. بر این اساس از مواردی که دو طرف درباره آن گفت‌و‌گو کرده‌اند احتمال اعلام آتش‌بس در ماه رمضان بوده است.  

این رایزنی‌ها در حالی در جریان است که برخی مقامات شورای همکاری خلیج فارس سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرده بودند که این شورا تصمیم دارد از طرف‌های درگیر در یمن از جمله حوثی‌‌ها برای برگزاری نشستی در عربستان سعودی دعوت کند.

 حوثی‌های یمن می‌گویند از هرگونه گفت‌و‌گو با کشورهای عضو ائتلاف در هر کشور بی‌طرف و غیردخیل در تجاوز علیه یمن -چه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس یا دیگر کشورها- استقبال می‌کنند. نایف الحجرف، دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، پنجشنبه هفته گذشته، بدون توجه به شرط صنعاء اعلام کرد که این رایزنی‌ها در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، برگزار خواهد شد.