نازنین زاغری ـ رتکلیف دوشنبه یکم فروردین / ۲۱ مارس پس از دیدار و گفت‌وگو با لیندزی هول، رئیس مجلس عوام بریتانیا در ساختمان این مجلس نخستین نشست خبری خود پس از آزادی از زندان در ایران را به‌همراه ریچارد رتکلیف، همسرش و رکسان طاهباز، دختر مراد طاهباز فعال محیط زیست زندانی در ایران، برگزار کرد. او از رکسان طاهباز دعوت کرده بود که در این کنفرانس شرکت کند.

نازنین زاغری- رتکلیف و انوشه آشوری، زندانیان دو تابعیتی که از سال‌ها پیش به اتهام جاسوسی در ایران به گروگان گرفته شده بودند در ازای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند به جمهوری اسلامی هفته گذشته، بامداد پنج‌شنبه ۲۵ اسفند /  ۱۶ مارس به بریتانیا بازگشتند.

نازنین زاغری در نشست خبری خود گفت باید شش سال پیش از ایران آزاد می‌شد و از دولت بریتانیا خواست توضیح دهد که چرا بدهی خود به ایران را زودتر پرداخت نکرده است تا او آزاد شود.

نازنین زاغری گفت:

«من در آن زمان جزئیات را نمی‌دانستم. اما فکر می‌کنم هفته دوم یا سوم بود پس از دستگیری به من گفتند “ما از انگلیسی‌ها چیزی می‌خواهیم و تا زمانی که آن را به‌دست نیاوریم اجازه نمی‌دهیم بروی”. و آن‌ها به قول خود وفا کردند.»

او افزود:

«فکر نمی‌کنم زندگی هیچ‌کس باید به‌نوعی به یک توافق جهانی مرتبط باشد، چه توافق هسته‌ای باشد چه محیط ‌زیستی. هر انسانی حق دارد آزاد باشد. چیزی که واقعاً من را آزار داد این بود که زندگی من با موضوعی پیوند می‌خورد که هیچ ربطی به من نداشت.»

نازنین زاغری ـ رتکلیف برخلاف همسرش گفت از «همه وزیران خارجه بریتانیا در سال‌های اخیر تشکر نمی‌کند». او در این‌باره افزود:

«این با توجه به سیاست بریتانیا بی‌سابقه است. بارها و بارها به من گفته شد ما تو را به خانه می‌بریم اما هرگز چنین نشد.»

او با بیان این‌که، این مسأله باعث شده اعتماد به سخنان چندین وزیر خارجه برایش دشوار باشد، افزود: «یعنی چند وزیر خارجه لازم است تا یک نفر به خانه بیاید؟ پنج وزیر؟»

نازنین زاغری در همین حال از بی‌عدالتی در ایران سخن گفت. او با تأکید بر این‌که «در ایران عدالت معنایی ندارد و رفتار با او در ایران بی‌رحمانه بوده»، از زندانی‌های دیگر در ایران حمایت کرد و گفت:

«اگر من شش سال در زندان بوده‌ام، تعداد زیادی هم وجود دارند. افراد دیگری هم هستند که نامشان را نمی‌دانیم و در زندان‌های ایران رنج می‌برند.»

او خواستار پایان بازداشت سایر دو تابعیتی‌هایی شد که هنوز در ایران نگهداری می‌شوند و گفت بدون آزادی آن‌ها «معنای آزادی هرگز کامل نمی‌شود».

زاغری ـ رتکلیف همچنین توجه حاضران را به ادامه بازداشت مراد طاهباز جلب کرد که به‌گفته خانواده او پس از بازگشت به زندان در پی تنها ۴۸ ساعت مرخصی، دست به اعتصاب غذا زده است.

در پی آزاد شدن نازنین زاغری- رتکلیف و انوشه آشوری وزارت خارجه بریتانیا خبر داد که مراد طاهباز، فعال محیط زیست ایرانی‌ـبریتانیایی‌ـآمریکایی از زندان اوین به هتلی در تهران منتقل شده است. اما خانواده طاهباز بعد موضوع انتقال او را به هتل تأیید نکردند و گفتند او اکنون در زندان است و اعتصاب غذا کرده است.

نازنین زاغری گفت:

«اکنون مراد مطرح است، اما سایر دو تابعیتی‌ها، پیروان گروه‌های مذهبی یا زندانیان عقیدتی هم هستند.»

نازنین زاغری ـ رتکلیف گفت تا زمانی که هواپیما از حریم هوایی ایران خارج نشده بود به آزادی خود اعتقادی نداشت. او گفت «آن لحظه ارزشمند بود» و تجربه‌ این سال‌ها همیشه او را آزار می‌دهد. او گفت:

«راه دیگری برای فراموشی آن وجود ندارد. با من خواهد بود.»