بارش سیل‌آسای باران در روز یکشنبه ۱۶ مردادماه در استان چهارمحال و بختیاری در مرکز ایران، خسارات زیادی به عشایر ساکن کوهرنگ و دیگر مناطق این استان وارد کرد. دست‌کم در شش شهرستان چهارمحال و بختیاری، سیل خسارات گسترده‌ای به اماکن مسکونی، سرپناه عشایر، دام‌ها و زمین‌های کشاورزی وارد کرد.

خسرو کیانی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری به تسنیم گفت که بارش‌های روز یکشنبه قسمت جنوب و غرب استان چهارمحال و بختیاری یعنی شهرستان‌های لردگان، اردل، خانمیرزا، فارسان، کوهرنگ و بخش لاران شهرکرد را فرا گرفت.

مقام‌های استان چهارمحال و بختیاری می‌گویند از قبل درباره وقوع سیل هشدار داده بودند و این رویداد منجر به فوت کسی نشده است. ارزیابی خسارات مادی این بارش‌ها و امدادرسانی به مردم ادامه دارد.

پیش از وقوع موج جدید بارش‌ها، سازمان هواشناسی اعلام کرده بود که «در برخی نقاط کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری،‌ غرب اصفهان، شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان،شمال فارس و برخی نقاط استان مرکزی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید» رخ خواهد داد.

سازمان هواشناسی پیش از این و در رابطه با وقوع سیل در شهرستان استهبان در شرق استان فارس متهم به اهمال در اطلاع‌رسانی شده بود.

علاوه بر استان‌های مرکزی، در شرق ایران نیز هشدار وقوع طوفان‌های شن و وزش باد شدید داده شده است. سازمان هواشناسی می‌گوید تا انتهای هفته جاری ممکن است در سیستان و بلوچستان و کرمان این پدیده رخ دهد.

همچنین برای روز دوشنبه و سه‌شنبه در استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان هم وزش باد شدید وطوفان خاک پیش‌بینی شده است.

صادق ضیائیان، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی به خبرگزاری فارس گفت: «روز دوشنبه ۱۷ مرداد ‌در شمال شرق خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی فارس، خراسان شمالی، اردبیل، ارتفاعات استانهای گیلان، مازندران و گلستان و روز سه‌شنبه ۱۸ مرداد در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، نیمه غربی فارس، ارتفاعات سمنان و شرق و شمال شرق خوزستان، رگبار باران همراه رعدوبرق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد تگرگ پیش‌بینی می‌شود.»

سازمان هواشناسی در هشداری که در رسانه‌ها مطرح کرد از ساکنان این استان‌ها خواست تا از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی پرهیز کنند، از لایروبی و پاک‌سازی نهرها و کانال‌های انتقال آب صرفنظر کنند و عشایر کوچ‌رو و دام‌ها نیز در ارتفاعات حضور نداشته باشند.