خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) شامگاه یکشنبه ۱۴ اوت/ ۲۳ مرداد نوشت که دو سری حمله موشکی در در ساعت ۲۰: ۵۰ به وقت محلی انجام شد و «برخی نقاط» در حومه دومشق، پایتخت سوریه و استان ساحلی طرطوس هدف قرار گرفتند.

در این گزارش، اسرائیل به عنوان عامل این حملات موشکی معرفی شد.

سانا به نقل از یک منبع نظامی سوری اعلام کرد که نیروهای پدافند هوایی این کشور با «تجاوزات» مقابله کرده و برخی از موشک‌ها را سرنگون کردند.

در این گزارش آمده است: «این تجاوز منجر به کشته شدن سه سرباز و زخمی شدن سه تن دیگر شد».

حملات به دمشق از سمت جنوب شرقی بیروت پایتخت لبنان انجام شد، در حالی که حملات به طرطوس از دریای مدیترانه صورت گرفت.

این منبع نظامی به سانا گفت که این حملات علاوه بر تلفات منجر به «خسارات مادی» نیز شده است.

ارتش اسرائیل از اظهار نظر در مورد این دو حمله خودداری کرد.

رویترز به نقل از «منابع اطلاعاتی منطقه‌ای و ارتش سوریه» اعلام کرد که اسرائیل در حملات روز یکشنبه به اهداف ایرانی در نزدیکی منطقه زادگاه اجدادی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و نزدیک به پایگاه‌های اصلی روسیه در سوریه در سواحل مدیترانه حمله کرد.

دو نظامی سوری به رویترز گفتند که حملات در حومه شمال‌شرقی دمشق به پایگاه‌هایی صورت گرفت که در اختیار حزب‌الله لبنان است.

یک افسر ارتش سوریه در منطقه ساحلی طرطوس هم به رویترز گفت که یک پایگاه ایرانی در نزدیکی روستای ابوافصه در جنوب طرطوس در کنار یک ایستگاه دفاع هوایی و رادار هدف قرار گرفت. دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز تایید کرده است که در این حملات یک پایگاه پدافند هوایی در استان طرطوس هدف قرار گرفت که گروه‌های مورد حمایت ایران در آن فعال هستند.

اسرائیل در سال‌های اخیر صدها حمله علیه اهداف منصوب به سپاه قدس انجام داده است، اما عمدتاً از حمله به استان‌های ساحلی که محل استقرار اصلی نظامیان روسیه است، اجتناب کرده بود.

این حملات در نزدیکی تنها پایگاه مدیترانه‌ای نیروی دریایی روسیه در بندر طرطوس صورت گرفت- جایی که کشتی‌های جنگی روسیه در آن لنگر انداخته‌اند. پایگاه اصلی هوایی روسیه نیز در حمیمیم در استان لاذقیه واقع شده که آن پایگاه هم به محل حمله بسیار نزدیک است.

از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱، اسرائیل صدها حمله هوایی در داخل این کشور انجام داده و مواضع دولتی و همچنین نیروهای متحد تحت حمایت ایران و شبه‌نظامیان حزب الله را هدف قرار داده است. اسرائیل به ندرت در مورد حملاتش در سوریه اظهار نظر می‌کند. با این حال مقام‌های نظامی و سیاسی اسرائیل بارها گفته‌اند که اجازه نخواهند داد اجمهوری اسلامی جای پای محکمی در سوریه داشته باشد.

اسرائیل ماه گذشته نیز به منطقه‌ای در نزدیکی دمشق حمله کرد که در آن سه سرباز سوری کشته شدند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید در آن حمله هم یک مرکز نظامی و یک «انبار تسلیحات نیروهای ایرانی» هدف قرار گرفتند.

وزارت دفاع سوریه در اوایل ژوئیه هم اعلام کرد که حمله اسرائیل از دریای مدیترانه در نزدیکی شهر الحمادیه در جنوب شهر طرطوس دو غیرنظامی را زخمی کرده است.

رسانه‌های دولتی همچنین گزارش دادند که گلوله باران روز جمعه اسرائیل دو غیرنظامی را در جنوب سوریه در نزدیکی بلندی‌های جولان اشغالی زخمی کرد.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، با کمک سپاه قدس و گروه‌های نیابتی وابسته و با مداخله نظامی روسیه در سال ۲۰۱۵، توانست جریان جنگ داخلی کشورش را تغییر دهد.

این درگیری با سرکوب وحشیانه تظاهرات مسالمت‌آمیز دموکراسی‌خواهانه آغاز شد و از سال ۲۰۱۱ تاکنون نزدیک به نیم میلیون نفر قربانی بر جای گذاشته است. نیمی از جمعیت سوریه اکنون در درون این کشور و یا در کشورهای دیگر آواره شده‌اند.