ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه حکم بسیج عمومی نسبی نیروهای ذخیره نظامی را امضا کرد و چهارشنبه ۳۰ شهریور / ۲۱ سپتامبر در یک سخنرانی تلویزیونی گفت بسیج نسبی دو میلیونی سربازان برای دفاع از روسیه و سرزمین‌های آن است. او مدعی شد که غرب می‌خواهد روسیه را نابود کند و خواهان صلح در اوکراین نیست.

پوتین گفت:

«هدف غرب تضعیف، تفرقه‌افکنی و در نهایت نابودی کشور ماست. برای حفاظت از میهن و حق حاکمیت آن لازم می‌دانم از تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح در مورد بسیج عمومی نسبی حمایت کنم.»

رئیس جمهوری روسیه افزود این بسیج عمومی شامل کسانی خواهد شد که تجربه دارند. او دستور داد که حقوق داوطلبان در منطقه نظامی شمالی و در منطقه دونباس با پرسنل ارتش فدراسیون روسیه برابر خواهد بود.

بسیج عمومی نسبی در روسیه از امروز چهارشنبه ۳۰ شهریور / ۲۱ سپتامبر آغاز خواهد شد.

پوتین بار دیگر تأکید کرد که هدفش «آزادسازی» منطقه مرکزی صنعتی دونباس در شرق اوکراین است و اکثر مردم این منطقه نمی‌خواهند به آن‌چه او «یوغ» اوکراین می‌خواند، بازگردند.

پوتین همچنین هشدار داد که غرب به‌دنبال باج‌گیری هسته‌ای است اما روسیه «سلاح‌های زیادی برای پاسخ» دارد و او بلوف نمی‌زند.

روسیه در حال حاضر لوهانسک و دونتسک که منطقه دونباس را تشکیل می‌دهند، به‌عنوان کشورهای مستقل می‌شناسد اما اوکراین و غرب تمام مناطق اوکراین را که در اختیار نیروهای روسیه قرار دارند به‌عنوان مناطقی می‌شناسند که غیرقانونی اشغال‌ شده است.

روسیه در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از دونتسک را در اختیار دارد و پس از پیش‌روی‌های آهسته طی ماه‌ها درگیری شدید تا ژوئیه، تقریباً تمام لوهانسک را به تصرف خود در آورده است.

این پیش‌روی‌ها اکنون پس از بیرون راندن نیروهای روسی از استان همسایه خارکف (خارکیف) در این ماه و از دست دادن کنترل خطوط اصلی تدارکاتی روسیه برای بسیاری از خطوط مقدم دونتسک و لوهانسک، در معرض تهدید قرار دارند.

در اقدامی ظاهراً هماهنگ، نیروهای طرفدار روسیه روز گذشته، سه‌شنبه ۲۹ شهریور / ۲۰ سپتامبر برای روزهای ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر در استان‌های لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا، که حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین یا منطقه‌ای به وسعت مجارستان را تشکیل می‌دهند، اعلام همه‌پرسی کردند.

پوتین در این‌باره گفت:

«ما از تصمیمی که اکثر شهروندان در جمهوری‌های خلق لوهانسک و دونتسک، در مناطق خرسون و زاپوریژیا گرفتند، پشتیبانی می‌کنیم.»

روسیه پیش از این در سال ۲۰۱۴، شبه‌جزیره کریمه اوکراین را به همین شکل به خاک خود ملحق کرد اما همه‌پرسی در آن‌جا از سوی مجامع بین‌المللی به‌رسمیت شناخته نشد.

پوتین در این سخنرانی در مورد موضوعات مختلفی صحبت کرد. مهم‌ترین بخش صحبت‌های پوتین چنین بود:

 بسیج نسبی

«در چنین شرایطی لازم می دانم تصمیم زیر را اتخاذ کنم که کاملاً متناسب با تهدیداتی است که با آن روبرو هستیم. یعنی به منظور حفاظت از سرزمین مادری، حاکمیت و تمامیت ارضی آن و تضمین امنیت مردم روس در سرزمین‌های آزاد شده، لازم می دانم از پیشنهاد وزارت دفاع و ستاد کل برای انجام یک اقدام جزئی حمایت کنم. بسیج در فدراسیون روسیه.

ما در مورد بسیج نسبی صحبت می‌کنیم. یعنی فقط شهروندانی که در حال حاضر در نیروهای ذخیره هستند و در راس آن‌ها همه کسانی که در نیروهای مسلح خدمت کرده‌اند، دارای مهارت‌های نظامی و تجربه مرتبط هستند. فقط آنها مشمول خدمت اجباری خواهند شد.»

مبارزه با غرب

«امروز نیروهای مسلح ما در سراسر خط مقدم بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر عمل می‌کنند و نه تنها با تشکیلات نئونازی بلکه با کل ماشین نظامی غرب دسته جمعی مقابله می‌کنند.

ناتو در حال انجام عملیات شناسایی در جنوب روسیه است. واشنگتن، لندن و بروکسل مستقیماً کی‌یف را برای انجام عملیات نظامی علیه کشور ما تحت فشار قرار می‌دهند. آن‌ها آشکارا می گویند که باید روسیه را به هر وسیله‌ای در میدان جنگ شکست داد.»

سلاح‌های هسته‌ای

«باج خواهی هسته‌ای نیز مورد استفاده قرار گرفته است. ما نه تنها در مورد گلوله باران نیروگاه اتمی زاپوریژیا- با تشویق غرب – صحبت می‌کنیم که تهدید به ایجاد فاجعه هسته‌ای است، بلکه در مورد اظهارات نمایندگان ارشد کشورهای ناتو در مورد امکان و مجاز بودن استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی علیه روسیه صحبت می‌کنیم: سلاح‌های هسته‌ای.

من می‌خواهم به کسانی که در مورد روسیه چنین اظهاراتی را بیان می‌کنند یادآوری کنم که کشور ما نیز دارای ابزارهای مختلف تخریب است و در برخی موارد مدرن‌تر از کشورهای ناتو است. زمانی که تمامیت ارضی کشورمان به خطر بیفتد، ما البته از همه ابزاری که در اختیار داریم برای حفاظت از روسیه و مردم خود استفاده خواهیم کرد.

این یک بلوف نیست. و آنهایی که می‌خواهند با سلاح‌های هسته‌ای از ما باج‌گیری کنند. شهروندان روسیه مطمئن باشند که استقلال و آزادی ارضی ما حفظ خواهد شد و من یک بار دیگر با تمام امکاناتی که در اختیار داریم بر این موضوع تاکید می‌کنم.»

همه پرسی‌ها

«مجلس جمهوری‌های خلق دونباس و همچنین فرمانداری‌های مناطق خرسون و زاپوریژیا تصمیم به برگزاری همه‌پرسی در مورد آینده این مناطق گرفته‌اند و از روسیه درخواست کرده‌اند که از چنین اقدامی حمایت کند. ما هر کاری انجام می‌دهیم تا شرایط امن برای برگزاری همه پرسی فراهم شود تا مردم بتوانند اراده خود را ابراز کنند.

ما از تصمیم در مورد آینده آنها که توسط اکثریت ساکنان جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا گرفته خواهد شد، حمایت خواهیم کرد.»

تلاش غرب برای ویران کردن روسیه

«غرب در سیاست تهاجمی ضد روسی خود از همه مرزها عبور کرده است. ما دائماً تهدیدهایی علیه کشور و مردم خود می‌شنویم. هدف غرب تضعیف، تجزیه و در نهایت نابودی کشور ما است. آن‌ها می‌گویند که در سال ۱۹۹۱ توانستند اتحاد جماهیر شوروی را تجزیه کنند و اکنون زمان آن رسیده است که روسیه را تجزیه کنند. و آن‌ها مدت‌هاست که برای آن برنامه ریزی کرده‌اند. غرب علاقه‌ای به راه‌حل مسالمت آمیز و مصالحه ندارد. آن‌ها فقط می‌خواهند مذاکرات را به هم بزنند.»