حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت سرکوبگر در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا (NPR ) گفت:

«توصیه‌ام به مقام‌های آمریکایی این است ما در حال مذاکره و تبادل پیام برای بازگشت به برجام هستیم، هیچ خبر مهمی در ایران نیست. تغییر رژیمی در ایران صورت نخواهد گرفت. با احساسات مردم ایران هم در این طراز نمی‌توانند بازی کنند.»

امیرعبداللهیان در ادامه ضمن اشاره به اعتراضات سال ۸۸ در دولت اوباما افزود:

«مقام‌های آمریکا باید صبر کنند و شتابزده عمل نکنند به ویژه اینکه ما در حال مذاکره و تبادل پیام درباره برجام هستیم. این رفتارها اعتماد ما را نسبت به آمریکایی‌ها کمتر می‌کند. ما همین گونه اعتمادی به آنها نداریم چه رسد به اینگونه رفتارها و موضع‌گیری‌ها.»

اتحادیه اروپا یکشنبه ۲۵ سپتامبر/ ۳ مهر در دهمین روز اعتراضات سراسری در ایران در بیانیه‌ای اعمال خشونت‌ شدید علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز و قطع اینترنت و دسترسی شهروندان به شبکه‌های اجتماعی توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده و آن را «توجیه‌ناپذیر» و «غیر قابل قبول» خوانده است. جِیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز تلویحاً اعلام کرد که دولت جو بایدن در قبال اعتراضات ایران، از اشتباه دولت باراک اوباما در اعتراضات «سال ۸۸» درس گرفته است. سالیوان در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی نیوز» گفت مهم‌ترین کاری که دولت بایدن باید در برابر خیزش کنونی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی انجام دهد «این است که قاطع، روشن و اصول‌مند باشد.»

او به اقدامات دولت بایدن علیه دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی و تحریم‌هایی مثل تحریم «گشت ارشاد اسلامی» و «وزارت اطلاعات»‌ و شماری از فرماندهان نظامی رژیم از سوی آمریکا اشاره کرد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسش خبرنگار رادیو سراسری آمریکا درباره علت قطعی و محدودیت اینترنت در ایران گفت:

«ما برای حفظ امنیت و آرامش عمومی مردم در سراسر کشور وظیفه داریم و هر آنچه که به امنیت کشور کمک کند در چارچوب قانون، پلیس باید انجام دهد.»

وزیر خارجه دولت سیزدهم در ادامه افزود:

«تا زمانی که دستگاه امنیتی ما تشخیص دهد به دلیل سوء استفاده بیگانگان، اینترنت باید کنترل شود، حتما این کار را انجام می‌دهیم.»

ادعای جمهوری اسلامی: درک مشترک ایران و آمریکا از تضمین توافق

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام، تعهدات خود را کاهش داد و اکنون برخی دوربین‌های نظارتی آژانس در تأسیسات هسته‌ای خود را هم خاموش کرده و لذا پیوستگی نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران مخدوش شده است. مذاکرات وین نیز بعد از ماه‌ها به مرحله تصویب پیش‌نویس رسید، اما بر سر مسائلی مانند تضمین توافق از سمت آمریکا و ابهامات باقی‌مانده درباره مسائل پادمانی به ثمر نرسید. در این فاصله تحت تأثیر اعتراضات سراسری در ایران، تمرکز از روی توافق برداشته شده و به سمت اعتراضات رفته است. جمهوری اسلامی هم در قبال آژانس نرمش نشان داده و گفت‌وگوها با آژانس بر سر تعهدات پادمانی ایران از سر گرفته شده است.

امیرعبداللهیان در ادامه مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا گفت:

«ما برای توافق جدی هستیم اما نمی‌دانیم آیا طرف آمریکایی واقع بینی و شجاعت لازم را برای اتخاذ تصمیم دارد؟»

وزیر خارجه دولت سیزدهم در ادامه افزود:

«فکر می‌کنم درباره تضمین به درک  مشترک نزدیک شده‌ایم. طرف آمریکایی در موضوع تضمین گام‌هایی را برداشته که اگر آن گام‌ها کاملتر شود، می‌توانیم به نقطه توافق برسیم.»

امیرعبداللهیان هفته گذشته در مصاحبه با المانیتور ادعا کرده بود که در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل پیام‌هایی بین جمهوری اسلامی و آمریکا رد و بدل شده و در زمینه اخذ تضمین‌ها «پیشرفت‌هایی» حاصل شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اما ادعاهای حسین امیرعبدالهیان را تأیید نکرد. پرایس در نشست خبری شامگاه دوشنبه ۲۶ سپتامبر/ ۴ مهر گفت چشم‌اندازی برای رسیدن به توافق زودهنگام با ایران نمی‌بیند. او اما خاطرنشان کرد که واشنگتن مذاکرات را ادامه خواهد داد.

دولت باید توافق احتمالی با ایران را فقط به مدت دو سال و نیم، تا انتخابات بعدی ریاست جمهوری تضمین کرده است.