علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه بعد از ۱۲ روز غیبت در انظار عمومی ظاهر شد و برای معترضان در شهرهای سراسر ایران خط و نشان کشید.  

او صبح دوشنبه در مراسم مشترک دانش آموختگی دانشجویان دانشگاههای افسری نیروهای مسلح در دانشگاه امام حسن گفت که آمریکا و اسرائیل و ایرانیان خائن خارج کشور اعتراضات را برنامه‌ریزی کرده‌اند.

«من به صراحت می‌گویم این اغتشاش‌ها و ناامنی‌ها، طراحی اآمریکا و رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی بود و حقوق بگیران آنها و برخی از ایرانی‌های خائن در خارج به آنها کمک کردند.»

این نخستین واکنش رهبر جمهوری اسلامی به اعتراضات سراسری کم‌سابقه‌ای است که در مرکز آن موضوع حقوق زنان و مخالفت عمومی با حجاب اجباری قرار دارد.

خامنه‌ای مانند اعتراضات پیشین، خود و نظامش را مظلوم خواند و گفت که حکومت او و مردم ایران مانند دوران امام اول شیعیان مظلوم واقع شده‌اند.

«در این حوادث بیش از همه به سازمان انتظامی کشور و به بسیج و به ملت ایران ظلم شد… ملت ایران، مظلوم است، اما قوی است، مثل امیرالمؤمنین، مثل مولای متقیان سرور خودش علی علیه‌السلام، که هم قوی بود، قویترین بود و هم مظلومترین.»

او قتل مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس اخلاقی تهران را «حادثه‌ای» خواند که دل او را هم سوزانده ولی دشمنان او و نظامش این رویداد را بهانه‌ای برای «ایجاد ناامنی» کرده‌اند.  

«در این حادثه‌ای که پیش آمد، دختر جوانی درگذشت که دل ما هم سوخت اما واکنشِ به این حادثه که بدون تحقیق و بدون اینکه امر مسلّمی وجود داشته باشد، عده‌ای بیایند خیابانها را ناامن کنند، قرآن آتش بزنند، حجاب از سر زن محجبه بکشند، مسجد و حسینیه و خودروی مردم را به آتش بکشند، یک واکنش عادی و طبیعی نبود. این اغتشاش‌ها برنامه‌ریزی شده بود. اگر قضیه این دختر جوان هم نبود، بهانه دیگری به‌وجود می‌آوردند تا امسال در اول مهر، در کشور نا امنی و اغتشاش ایجاد کنند.»

Ad placeholder

خامنه‌ای گفت که مخالفان، معترضان، آمریکا و اسرائیل با «ایران قوی و مستقل و پیشرفت کشور» مخالفند و به همین دلیل قتل مهسا امینی را بهانه کرده‌اند.

او قتل مهسا امینی را «خطای احتمالی» خواند و گفت نباید به نیروی انتظامی حمله کرد و این مجموعه را متهم کرد: «در کشور، ‌مسئولان سه قوه اظهار تأسف کردند و قوه قضاییه قول داده است که موضوع را تا نهایت دنبال کند تا مشخص شود مقصری وجود دارد یا نه و اینکه مقصر کیست؟ تحقیق یعنی همین. حال، چگونه می‌شود یک سازمان و یک مجموعه عظیم خدمتگزار برای احتمال اینکه خطایی سر زده باشد، مورد تهمت قرار گیرد.»

او به کشتار نیروهای امنیتی در روز جمعه در زاهدان به صورت مستقیم اشاره نکرد و تنها به این بسنده کرد که او در میان بلوچ‌ها زندگی کرده «آنها عمیقاً به جمهوری اسلامی وفادار هستند.»

موضوع بر سر حجاب نیست

نکته مهم در سخنرانی خامنه‌ای این بود که او به موضوع خواست عمومی در مخالفت با حجاب اجباری و ستم سیستماتیک نظامش بر زنان اشاره نکرد. او تنها گفت که موضوع بر سر حجاب نیست و افراد بی‌حجاب هم طرفدار جمهوری اسلامی هستند:

«دعوا بر سر از دنیا رفتن یک دختر جوان و یا بر سر با حجاب و بدحجاب نیست. خیلی از کسانی که حجاب کامل ندارند، جزو هواداران جدی جمهوری اسلامی هستند و در مراسم مختلف شرکت می‌کنند. دعوا و بحث بر سر استقلال و ایستادگی و تقویت و اقتدار ایران اسلامی است.»

Ad placeholder

جوانان و نوجوانان باید تنبیه شوند

خامنه‌ای در ادامه سخنانش از دستگاه‌های امنیتی و قضایی نظامش خواست تا با معترضان با جدیت برخورد کنند.

او گفت که برخی از معترضان «جوانان و نوجوانانی هستند که بر اثر هیجان ناشی از ملاحظه یک برنامه اینترنتی به خیابان می‌آیند» و باید «با یک تنبیه متوجه کرد که اشتباه می‌کنند.»

او دومین گروه معترضان را هم «بازمانده‌های عناصر ضربه خورده از جمهوری اسلامی همچون منافقان، تجزیه‌طلبان، سلطنت‌طلبان و خانواده‌های ساواکی‌های منفور» دانست و گفت که «قوه قضاییه باید به تناسب مشارکت در تخریبها و ضربه به امنیت خیابانها، مجازات تعیین، و آنها را محاکمه کند.»

Ad placeholder