فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان به اعتصاب روز سه شنبه ۱۲ مهر به اعتراضات رنگ و بویی دیگر داد. معلمان در برخی استان‌ها از جمله کردستان و فارس اعتصاب و تحصن کردند.

دانش آموزان در شهرهای بیشتری اعتصاب به اعتصاب روی آوردند و با راهپیمایی در شهرها مهر خود را بر اعتراضات زدند. عکس‌های خمینی و خامنه‌ای که روزهای گذشته از دیوار کلاس‌ها به زیر کشیده و از صفحات کتاب‌های درسی کنده شده بود، ۱۲ مهر در خیابان توسط دانش آموزانی که علیه حکومت شعار می‌دادند در شهر لگدمال شد.

دوشنیه شب، مصطفی بابائی رئیس روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش با در بیانیه‌ای اعلام کرد «فردا همه مدارس کشور در همه مقاطع دایر است و دانش آموزان و معلمان هم در کلاس‌های درس حاضر خواهند شد».

گوینده سیمای حکومت اسلامی برای آن که معدود طرفداران حکومت سر راحت بر بالین بگذارند، با لحنی قاطع تاکید کرد: «آقای بابایی از والدین دانش آموزان خواست هر گونه خبر درباره مدارس را فقط از طریق رسانه ملی پیگیری کنند و به شایعات توجه نداشته باشند.»

اعتصاب و تحصن معلمان

صبح سه شنبه ۱۲ مهر، معلمان برغم تهدید از سوی حراست، در مدارس کردستان و فارس اعلام اعتصاب کرده و در حالی که نوشته هایی در همبستگی با اعتراضات مردمی در دست داشتند در دفتر مدرسه متحصن شدند.

معلمان دبیرستانی در منطقهٔ بیضا در استان فارس در مورد تهدید مدیر و حراست مدرسه را علنی کردند.

حسین اسدی جوزانی و حمیدرضا یزدانی دو دبیر دبیرستان چنین نوشته‌اند پس از آن که به فراخوان شورای صنفی فرهنگیان، «مبنی ‌بر همراهی و همبستگی قاطعانه با موج وسیع اعتراض‌ها و اعتصاب‌های عدالت‌خواهانه و حق‌طلبانهٔ مردمی» از رفتن به کلاس سر باز زده‌اند از سوی رئیس حراست ادارهٔ آموزش‌ و پرورش بیضا تهدید شده‌اند.

«ایشان در دفتر مدیر مدرسه ما را تهدید کرد که اگر به کلاس نروید، افزون‌بر «ارجاع به هیئت تخلفات» به «سپاه» نیز گزارش می‌دهد؛ همچنین چند بار گفت: «اگر ناراضی هستید از آموزش‌ و پروش استعفا دهید.»

این دو معلم که پیامشان با شعار «زن، زندگی، آزادی» آغاز شده نوشته‌اند: «بگذار دروغ حکومت کند؛ اما بدون شرکت من».

اعتصاب، تظاهرات و راهپیمایی دانش آموزان

شورای هماهنگی در بیانیه دوم اعتصاب ۱۲ مهر که با شعار «تا آزادی، تا رهایی» آغاز می‌شود از شجاعت دانش آموزان و شرکت گسترده آنان در «خیزش برابری، آزادی و رهایی» تقدیر کرد. تشکل معلمان نوشت:

«دانش آموزان عزیز، جوانان دهه هشتاد و نود، شجاعت شما ستودنی است. ما معلمان از شما درس”شجاعت، زندگی و آزاد‌گی” می‌آموزیم.
شما به شجاعانه ترین زبان، در انظار جهانیان درس رهایی، برابری و آزادی را فریاد زدید؛ شما در حال مقاومت در برابر یکی از بیرحم ترین دستگاه‌های سرکوب تاریخ معاصر خاورمیانه هستید و این شجاعت مثال زدنی و الهام بخش در تاریخ این سرزمین و فراتر از آن در سطح منطقه ماندگار خواهد شد. و شما در حال نوشتن برگ‌های زرینی از تاریخ قرن بیست و یکم هستید.»

این تشکل به دانش آموزان رهنمود داد:

«با معلمان خود شرایط و اتفاقات روز را بحث و تحلیل کنید و کلاس‌های درس را تبدیل به سنگر آزادی بیان، آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی کنید. از این طریق می‌توانید به ماهیت معلمان شجاع و آزادیخواه که مواضع خود را شفاف اعلام می‌کنند پی ببرید و «معلمان سهمیه‌ای»، بسیجی، ترسو و خائن به مردم را بشناسید.»

روزهای پیش و دیروز دوشنبه، دانش آموزان در بسیاری از مدارس در همبستگی با اعتراضات سراسری اعتصاب و تجمع کردند. در مدرسه، تصاویر خامنه‌ای را از دیوار کلاس پایین کشیدند، بسیاری از دختران دانش آموز مقنعه‌شان را از سر برداشته و در راهپیمایی خیابانی در حالیکه بدون حجاب اجباری راهپیمایی می‌کردند، علیه حکومت شعار دادند.

Ad placeholder

سه شنبه ۱۲ مهر دانش آموزان در ابعاد وسیع تری اعتصاب و راهپیمایی و تظاهرات کردند. بسیاری از دختران دانش آموز بدون حجاب اجباری در خیابان بودند و در راهپیمایی شعار می‌دادند.

گزارش و کلیپ اعتصاب و تجمع دانش آموزان چندین شهر از جمله سنندج، سقز، مریوان، بوکان، ملارد، شیراز، شهر قدس، مشهد، تهران، کرج، فردیس و نازی‌آباد در رسانه‌های اجتماعی بازتاب یافته است.

دانش آموزان دبیرستان پسرانه نمونه دولتی توحید در شیراز شعار می‌دادند: معلم با غیرت حمایت حمایت.

در ملارد، دانش‌آموزان دختر بدون حجاب اجباری راهپیمایی کردند.

در مشهد دختران دانش آموز در خیابان امامت در حال راهپیمایی شعار می‌دادند: توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه.

دختران دانش آموز یک مدرسه در خیابان امامت”مشهد با شعار توپ و تانک و فشفشه در خیابان راهپیمایی کردند.

دختران دانش آموز دبیرستانی در خراسان رضوی در حالی که عکس‌های خمینی و خامنه‌ای را زیر پا پاره کردند شعار می‌دادند: تجاوز، جنایت، مرگ بر این ولایت

در خیابان ۴۵ متری شهر قدس دختران دانش‌آموز با شعار «زن زندگی آزادی» راهپیمایی کردند.

در تهران دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در خیابان‌ها شعار می‌دادند: ایرانی بسه دیگه، غیرتتو نشون بده.

در کرج، دانش آموزان یک مدرسه دخترانه ترانه «برای…» را همخوانی کردند.

دانش آموزان دبیرستان تیزهوشان (شهید دستغیب۱) شیراز که در اعتصابند، می‌گویند وقتی جوانان مان پرپر می‌شوند، چطور می‌توانیم درس بخوانیم؟

در نازی‌آباد تهران دختران دانش‌آموز که حجاب اجباری از سر برداشته بودند، در خیابان شعار می‌دادند: سپاهی حیا کن، مملکتو رها کن.

دانش‌آموزان دبیرستانی در کرج، در خیابان شعار دادند: می‌کشم، می‌کشم هر آنکه خواهرم کشت.

در شهریار دانش‌آموزان اعتصابی شعار می‌دادند: «نخبه‌هامونو کشتن بجاش آخوند گذاشتن»

در کلیپی از یک دبیرستان دخترانه، دانش آموزان اعتصابی به صورت حلقه در محوطه مدرسه روی زمین نشسته‌اند و شعار می‌دهند: دانشجوی زندانی آزاد باید گردد.

بیشتر بخوانید: