به گزارش خبرگزاری امنیتی تسنیم، نیروهای سپاه پاسداران مجددا مواضعی در منطقه سیدکان و ارتفاعات هلگورود و بربزین در اقلیم کردستان عراق را با پهپادهای مهاجر ۶ و راکت‌اندازهای چندگانه مورد حمله پهپادی و توپخانه‌ای قرار دادند.

 سپاه پاسداران این حملات را از ۲ مهر با این ادعا که گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی مستقر در اقلیم کردستان در تلاش برای ایجاد ناآرامی و اشوب در ایران‌اند آغاز کرد.

پیش از این نیروی زمینی سپاه پاسداران غروب پنجشنبه ۲۹ سپتامبر/ ۷ مهر با انتشار اطلاعیه‌ای که در خبرگزاری امنیتی تسنیم منتشر شد اعلام کرد مواضع کومله در شمال عراق را هدف حملات توپخانه‌ای قرار داده است. سپاه پاسداران در این اطلاعیه یک بار دیگر احزاب کرد ایرانی مخالف حکومت را به نقش‌آفرینی در اعتراضات به قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی متهم کرد و علاوه بر این ادعا کرد که «یکی از بزرگ‌ترین دسیسه‌های خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای ایران» توسط کومله را هم کشف کرده است و لذا در پی «بی‌اعتنایی» اقلیم کردستان «به تذکرات و اخطارها برای برچیدن و جمع‌آوری مقرهای» احزاب کرد ایرانی، مواضع آنان را زیر «آتش سنگین» قرار داده است.

به گزارش آسوشیتدپرس وزارت خارجه عراق پنج‌شنبه ۷ مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد محمد کاظم آل صادق، سفیر ایران در بغداد را احضار و اعتراض خود به گلوله‌باران مرگبار اقلیم کردستان توسط سپاه پاسداران را اعلام کرده است.

دولت عراق اعلام کرده در این حملات دست‌کم ۱۳ نفر از جمله یک زن باردار به نام ریحانه کشته شده و ۵۸ نفر نیز زخمی شده‌اند. در این فاصله تعداد کشته‌شدگان به ۱۷ تن شامل زن و کودک رسیده است که در میان آن‌ها یک نوزاد هم قرار دارد.

ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه ۲۸ سپتامبر/ ۶ مهر حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مناطقی در اقلیم کردستان را شدیداً محکوم کرد و متعهد شد با «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی ایران در منطقه مقابله کند.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد آنتونیو گوترش از بمباران شمال عراق از جمله بمباران مناطق غیرنظامی، ابراز نگرانی کرده و خواستار تنش‌زدایی شده است. استفان دوجاریک گفت دبیرکل سازمان ملل همچنان بر ضرورت احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و اصل حسن همجواری تاکید کرده است.

 مردمان محلی در اثر حملات مکرر سپاه به چومان و کویا مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند. طارق حیدری، شهردار کویا هفته گذشته به شبکه رووداو گفته بود بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ خانواده از منطقه و روستاهای مجاور گریخته‌اند.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه گذشته تأیید کرد که یک شهروند آمریکایی در حملات موشکی روز چهارشنبه ایران کشته شده است.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از مقامات اقلیم خواسته است احزاب و گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی را خلع سلاح کند. خاکپور گفته تا این خواسته تحقق نیابد حملات ادامه خواهند داشت.