نشریه اکسیوس به نقل از چند مقام اسرائیلی و با تکیه بر اسنادی از وزارت خارجه این کشور می‌نویسد، دولت اسرائیل در هفته‌های اخیر اطلاعاتی را درباره انتقال تسلیحات ایران به روسیه به چندین کشور غربی و مقامات ارشد ناتو ارائه کرده است.

دولت بایدن اعلام کرده است مذاکرات هسته‌ای به بن‌بست رسیده و از این رو ترجیح می‌دهد بر موضوع اعتراضات سراسری و همچنین ارسال پهپادهای انتحاری ایران به روسیه متمرکز بماند. در همین حال از آغاز نوامبر سال جاری رفتار اسرائیل در مورد نقش ایران در جنگ اوکراین دچار تحولاتی شده است. تا پیش از آن اسرائیل برای جلوگیری از ایجاد تنش با روسیه نقش فعالی در جنگ اوکراین ایفا نمی‌کرد.

 مقامات اسرائیلی در مصاحبه با اکسیوس گفته‌اند امیدوارند با تمرکز بر کمک تسلیحاتی ایران به روسیه از آن به عنوان ابزاری برای افزایش فشار بین‌المللی بر تهران استفاده کنند. وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران از زمان آغاز جنگ اوکراین ارسال سلاح به روسیه را تکذیب کرده‌ است. سه‌شنبه ۳ آذر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه دولت سیزدهم در یک نشست خبری در تهران ادعا کرد که وزیر خارجه اوکراین در تماس تلفنی به او گفته است یک پهپاد سالم به دست نیروهای اوکراینی افتاده که  ظاهراً روسی اما شبیه شاهد ۱۳۶ ایران است. عبداللهیان سپس گفت:

 «در پاسخ گفتم این حرف یعنی ایران به مواضع خودش پایبند است. البته ما دو بار به روس‌ها گفتیم که از چه سلاحی استفاده می‌کنید و آنها گفتند صرفا از سلاح ساخت روسیه در جنگ استفاده می‌شود.»

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران اما از فروش پهپاد به برخی «ابرقدرت‌ها» سخن گفته بود. ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح اما گفته بود:

«مبادلاتی که ایران با روسیه دارد، مربوط به سال‌ها قبل از جنگ روسیه با اوکراین است.»

مقامات اسرائیلی به اکسیوس گفته‌اند که ۲۰ اکتبر/۲۸ مهر سال جاری وزارت امور خارجه اسرائیل یک تلگراف محرمانه به سفارت اسرائیل در «کشورهای کلیدی» ارسال کرد و از آنها خواست که بحث انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه را آغاز کنند.

اسناد وزارت خارجه اسرائیل نشان می‌دهد که اندکی پس از آن، وزارت خارجه اسرائیل پرونده‌ای را به همان سفارتخانه‌ها ارسال کرد که حاوی اطلاعاتی در مورد انتقال تسلیحات ایران به روسیه بود. بر اساس اسنادی که اکسیوس رویت کرده، نماینده اسرائیل در ناتو پرونده را به معاون دبیرکل ناتو داد و یک دیپلمات ارشد اسرائیلی برای شرکت در جلسات توجیهی در مقر اتحادیه اروپا و در پارلمان اروپا به بروکسل سفر کرد.

مقامات اسرائیلی می‌گویند هفته گذشته سفیر اسرائیل در مسکو این موضوع را با معاون وزیر خارجه روسیه در میان گذاشت و نگرانی‌های اسرائیل را مطرح کرد.

مقامات اسرائیلی به اکسیوس گفته‌اند که می‌خواهند در اسرائیل یک کنفرانس بین‌المللی درباره پهپادهای ساخت ایران ترتیب دهند. آنها  طرح این ایده را با متحدانشان مطرح کرده‌اند.