در پاکستان انفجار یک بمب که احتمال می‌رود در جریان یک حمله انتحاری منفجر شده جان دست کم ۵۲ نفر را گرفت. مقام‌های محلی روز جمعه ۲۹ سپتامبر/۷ مهر از انفجاری مشکوک در راهپیمایی جشن میلاد پیامبر اسلام در ایالت بلوچستان پاکستان خبر دادند. به گفته آن‌ها یک بمب قوی در نزدیکی مسجدی در منطقه مستونگ بلوچستان ده‌ها تن دیگر را هم زخمی کرده که حال بسیاری از آن‌ها وخیم است.

شبکه الجزیره به نقل از جاوید لهری، افسر ارشد پلیس محلی نوشت که به نظر می‌رسد یک حمله انتحاری انجام شده و بمب‌گذار خود را در نزدیکی خودروی نواز گیشکوری، معاون ناظر پلیس منفجر کرده است.

یک مقام دولتی بلوچستان هم حضور یک افسر ارشد پلیس به نام محمد نواز را در میان کشته‌شدگان تأکید کرد.

وزارت کشور پاکستان هم در یک بیانیه ضمن تأیید انفجار آن‌را حمله «عناصر تروریستی» خواند. در این بیانیه آمده است: «حمله به مردم بی گناهی که برای شرکت در راهپیمایی عید میلاد النبی آمده اند، اقدامی بسیار شنیع است».

به فاصله کوتاهی انفجار دوم در مسجدی در هانگو در استان خیبر پختونخوا پنج نفر را کشت و ۱۲ نفر را مجروح کرد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله‌ها را بر عهده نگرفته است.

شاخه گروه تروریستی طالبان در پاکستان موسوم به تحریک طالبان پاکستان که از گروه‌های مظنون به‌شمار می‌رود به‌سرعت اعلام کرد که در این حمله نقشی نداشته است.

تحریک طالبان پاکستان یک گروه جداگانه اما متحد نزدیک طالبان افغانستان است. این گروه پیشتر حملاتی را در منطقه بلوچستان انجام داده است.

بر این اساس نگاه‌ها متوجه سمت عناصر دولت اسلامی (داعش) در پاکستان است.

پیشتر مقام‌های پاکستان از پلیس این کشور خواسته بودند به خاطر احتمال حمله گروه‌های مسلح به تجمع مردم به مناسبت میلاد پیامبر اسلام در حالت آماده‌باش حداکثری بمانند.

جشن میلاد پیامبر اسلام از سوی تعداد محدودی از فرقه‌های اسلامی «بدعت» خوانده می‌شود.

پاکستان در ماه‌های اخیر شاهد حمله‌های گروه‌های مسلح بوده است. در اوایل سپتامبر در بلوچستان حداقل ۱۱ نفر از جمله یک رهبر مذهبی در انفجار بمب کشته شدند. در ماه ژوئیه سال جاری هم یک بمب‌گذاری انتحاری در تجمع یک حزب سیاسی مذهبی در استان خیبر پختونخوا در شمال غربی پاکستان بیش از ۴۰ نفر را کشت.

—–

این گزارش با اطلاعات جدید به‌روز شده است.