مارتین لوتر کینگ
مارتین لوتر کینگ

“رویایی دارم” از مهم‌ترین سخنرانی‌ها در تاریخ آمریکاست که مارتین لوتر کینگ ایراد کرد. مارتین لوتر کینگ رهبر سیاه‌پوست جنبش حقوق مدنی ایالات متحده آمریکا بود که در این سخنرانی تاریخی درباره آرزوی خود سخن می‌گوید. وی می‌گوید آرزو دارد زمانی برسد که آزادی چون باران بر همه برابر ببارد و او در آمریکا طبق مرام و آرمان خود با همه انسان‌های دیگر زندگی کند.
این سخنرانی ۲۸ اوت سال ۱۹۶۳ در گردهمایی بزرگ طرفداران برابری حقوق سیاه‌پوستان و سفیدپوستان در برابر بنای یادبود لینکلن در واشنگتن دی سی ایراد شده بود. دقیقاً نیم قرن پیش،زمانی که باراک اوباما تنها دو سال داشت. و امروز در پنجاهمین سالگرد این تجمع تاریخی در همان محل سخنرانی تاریخی مارتین لوتر کینگ به عنوان اولین ریس جمهور سیاه‌پوست آمریکا سخنرانی خواهد کرد.
سخنرانی “رویایی دارم” که تنها ۱۷ دقیقه است، در سال ۲۰۰۴ توسط کتاب‌خانه کنگره ٔ آمریکا تحت عنوان «اثر برجسته فرهنگی و تاریخی ماندگار» به فهرست گنجینه ملی آمریکا وارد شد.
مارتین لوتر کینگ، پنج سال بعد از این سخنرانی در سال ۱۹۶۸ درگذشت و به رویای خود نرسید. هرچند امروز میلیون‌ها تن از سیاه پوستان از برابری حقوق سیاه پوستان و سفیدپوستان بهره می‌برند اما هزاران مردم دیگر هنوز این مبارزه آزادی‌خواهانه را ادامه می‌دهند و بر علیه نابرابری نژادی و جنسیتی همچون مارتین لوتر کینگ رویایی در دل دارند.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130828_50_years_after__HaveADream_shahzadeh.mp3[/podcast]