ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری می گوید وزارت خارجه بریتانیا تسهیل‌گر تاکتیک‌های مافیایی جمهوری اسلامی است.

همسر نازنین زاغری گفت در روزهای گذشته وزارت خارجه بریتانیا پیامی از مقام‌های جمهوری اسلامی را به او رسانده که در آن اعلام شده اگر دست از انتقاد از جمهوری اسلامی برندارد، پدر و مادر مسن نازنین زاغری آسیب خواهند دید.

ریچارد رتکلیف می‌گوید این اقدام وزارت امورخارجه بریتانیا به آن معنا است که آن‌ها تسهیل‌گر و واسطه سپاه پاسداران برای تهدید خانواده‌ها هستند.

او خطاب به مقام‌های وزارت خارجه بریتانیا گفت «شما بخشی از دولت هستید و وظیفه شما حفاظت از شهروندانتان است. تنها دلیل زندانی شدن نازنین در وهله نخست بدهی شما به ایران است.»

ریچارد رتکلیف همچنین گفت که وظیفه دولت بریتانیا این است که برای مقام‌های جمهوری اسلامی روشن کند که «اگر او را آزاد نکنند عواقبی خواهد داشت.»

نازنین زاغری با تابعیت دوگانه ایرانی-بریتانیایی در سال ۲۰۱۶ پس از دیدار با خانواده‌اش و هنگامی که در فرودگاه قصد بازگشت به لندن داشت دستگیر شد. سپاه پاسداران به عنوان نهاد دستگیرکننده زاغری او را به جاسوسی متهم کرد و دادگاه انقلاب نیز بر همین اساس او را به پنج سال زندان محکوم کرد.

دوران محکومیت نازنین زاغری ۷ مارس/ ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ به پایان می‌رسد.

جلسه ریچارد رتکلیف با مقام‌های وزارت خارجه بریتانیا جمعه گذشته برگزار شده است. او در آستانه پایان حکم زندان نازنین زاغری خواستار انجام امور کنسولی و تسریع برای تهیه و تمدید گذرنامه و اوراق مسافرتی همسرش شده است تا به محض پایان حکمش به بریتانیا بازگردد.

در جلسه روز جمعه مقام‌های وزارت خارجه بریتانیا به رتکلیف گفته‌اند که ایرانی‌ها از او می‌خواهند که درباره پایان قریب‌الوقوع دوره زندان نازنین زاغری به صورت علنی صحبت نکند.

رتکلیف گفت او هنوز نمی‌داند جلسه بعدی اش با دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا چه زمانی خواهد بود. خواسته رتکلیف این است که در جلسه آتی در مورد گزینه‌های دیپلماتیک که ممکن است در صورت آزاد نشدن همسرش روی میز باشد، بحث کنند.

وی گفت که در پنج سال گذشته خانواده او مکررا از سوی مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی تهدید شده‌اند. ولی خانواده اخیرا تصمیم گرفته‌اند که در مورد این تهدیدها به صورت علنی صحبت کنند.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفته کشورش «بازداشت شهروندان دو تابعیتی توسط ایران را به عنوان اهرم فشار دیپلماتیک نمی‌پذیرد. رژیم ایران باید به این بازداشت‌های خودسرانه خاتمه دهد.»

گروگان پیش‌خرید تانک

مذاکره بر سر بدهی‌ ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران بخشی از مذاکرات جانبی بر سر آزادی نازنین زاغری بوده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ارتباط میان این دو پرونده را رد کرده اند. ولی در ماه‌های گذشته وقتی دادگاهی در انگلیس رسیدگی به پرونده بدهی ها را به تعویق انداخت، مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی نیز زاغری را به اتهام جدید تبلیغ علیه نظام تفهیم اتهام کردند.

تنش بر سر تعویق برگزاری این دادگاه تا آن‌جا شدت گرفت که قوه قضاییه اعلام کرد که نازنین زاغری را پس از رسیدگی به اتهامات جدید مجددا به زندان باز می‌گردانند.

زاغری از ابتدای سال جاری و به دلیل شیوع کرونا در زندان‌های کشور در حبس خانگی است.

بدهی بریتانیا به ایران مربوط به پیش‌پرداخت خرید تانک در سال‌های پایانی حکومت شاه است که پس از وقوع انقلاب اجرایی نشد.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی که چندی پیش از منابع بودجه سال ۱۴۰۰ تهیه کرد نوشت که دولت تصفیه بدهی دولت‌های خارجی را به عنوان بخشی از عایدی سال آینده‌اش در نظر گرفته است.

بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا احتمالا بخشی از منابعی است که جمهوری اسلامی امیدوار است در هفته‌های آینده به آن دست یابد.

پیش‌تر دومینیک راب در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن گفته بود مذاکرات برای آزادی نازنین زاغری تشدید شده است. او اظهار امیدواری کرده بود که با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا امکانات بیشتری برای آزادی این زندانی دو تابعیتی فراهم شود.

در همین زمینه: