برگرفته از تریبون زمانه *  

* مطالب این بخش برگرفته از «تریبون زمانه» هستند. تریبون زمانه، آنچنان که در پیشانی آن آمده است، تریبونی است در اختیار شهروندان.  همگان می‌توانند با رعایت اصول دموکراتیک درج شده در آیین‌نامه تریبون آثار خود را در آن انتشار دهند. زمانه مسئولیتی در قبال محتوای این مطلب ندارد.

به دنبال انتشار بیانیه‌ی موسوم به چهارده امضا با مطالبه‌ی برکناری سیدعلی خامنه‌ای و گذار از جمهور اسلامی در خردادماه ۹۸، احضار، بازداشت، شکنجه، حبس و آزار و اذیت امضاکنندگان این بیانیه در دستور کار نهادهای امنیتی حکومت قرار گرفت. با وجود گذشت دو سال از انتشار این بیانیه، برخی از امضاکنندگان آن همچنان در زندان به سر می‌برند و حالا خانواده امضاکنندگان این بیانیه با انتشار نامه‌ای خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط عزیزان خود شده‌اند. خانواده‌های امضاکنندگان بیانیه ۱۴ امضا در این نامه با اشاره به «نقض حقوق شهروندی کنشگران آگاه و آزادی‌خواه»، به تداوم حبس ناعادلانه‌ی محمد نوری‌زاد، رضا مهرگان، هاشم خواستار، محمدحسین سپهری، کمال جعفری یزدی، گیتی پورفاضل و زهرا جمالی اعتراض کرده‌اند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

هم‌میهنان ارجمند

همان‌گونه که آگاهید، در خرداد ۹۸ ما چهارده تن از کنشگران درون میهن، با امضا و انتشار بیانیه «موسوم به چهارده نفر» خواهان برکناری رهبر، گذر از جمهوری اسلامی، انتخابات آزاد، قانون اساسی نوین و آزادی همه زندانیان سیاسی شدیم، و پس از آن چهارده تن از بانوان کنشگر درون میهن نیز در همین راستا بیانیه دیگری را امضا و منتشر کردند.

این دو بیانیه با اقبال همگانی هم‌میهنان و کنشگران درون و برون میهن روبه‌رو شد و یک ماه بعد در مرداد ماه ۹۸ بازداشت فعالان امضاکننده بیانیه در مشهد آغاز گردید و گروهی از یاران زندانی گردیدند. اینک پس از پایان دو سال از امضای بیانیه ۱۴ تن و آغاز سومین سال انتشار آن، شوربختانه چند تن از یاران و عزیزان ما از جمله آقایان: «محمد نوری‌زاد» و «رضا مهرگان» در زندان اوین و آقایان: «هاشم خواستار» ، «محمدحسین سپهری» و «کمال جعفری یزدی» در زندان وکیل آباد مشهد، و بانوان: «گیتی پورفاضل» و «زهرا جمالی» از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ تن از زنان کنشگر درون میهن نیز در زندان اوین اسیر بی‌عدالتی هستند.

ما امضاکنندگان بیانیه ۱۴ تن و خانواده‌های زندانیان این بیانیه، خواهان آزادی بدون قید و شرط یاران و عزیزان خود هستیم و ابراز عقیده، مخالفت، انتقاد و اعتراض علیه استبداد را از حقوق قانونی و اساسی خود و همه شهروندان ایران می‌دانیم.

زندانی کردن کنشگران آگاه و آزادی‌خواه؛ نقض حقوق شهروندی و مغایر با قوانین حقوق بشری است و رژیم حاکم موظف می‌باشد، دست از قانون‌شکنی و استبداد برداشته و زندانیان سرافراز سیاسی از جمله؛ عزیزان در بند «بیانیه ۱۴» را بدون قید و شرط آزاد کند.

امضاکنندگان :

۱- خانواده محمد نوری‌زاد
۲- خانواده سپهری
۳- خانواده هاشم خواستار
۴- گوهر عشقی
۵- محمد کریم بیگی
۶- حوریه فرج زاده
۷- جواد لعل محمدی
۸ – عباس واحدیان شاهرودی
۹ – محمد مهدوی فر
۱۰ – فرنگیس مظلوم
۱۱ – شهلا جهان بین
۱۲ – پوران ناظمی
۱۳ – شهلا انتصاری
۱۴ – نرگس منصوری
۱۵ – زرتشت احمدی راغب

لینک این مطلب در تریبون زمانه